statystyki

Kaczmarczyk: Ataki na organizacje reprezentujące środowisko LGBT są niedopuszczalne

05.03.2016, 10:20; Aktualizacja: 05.03.2016, 10:22

Każde działanie polegające na łamaniu prawa zasługuje na potępienie; niedopuszczalne są ataki na siedziby jakichkolwiek organizacji pozarządowych - podkreślił pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Wojciech Kaczmarczyk.

Reklama


Reklama


Pełnomocnik odniósł się do ataków na organizacje reprezentujące środowisko LGBT.

"W ostatnich dniach miały miejsce w Warszawie akty przemocy skierowane przeciw siedzibom organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką osób nieheteroseksualnych - Kampanii Przeciw Homofobii oraz Lambdy. Wybito szyby i pojawiły się nienawistne napisy. Jak wynika z informacji przesłanych przez policję, podjęła ona czynności zmierzające do ustalenia sprawców zdarzenia" - napisał Kaczmarczyk w oświadczeniu zamieszczonym na stronie jego urzędu.

"Jako pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania ze smutkiem słucham informacji o takich zdarzeniach. Potępiam tego typu działania, potępiam każdą formę przemocy. Nie prowadzi ona nigdy do rozwiązania problemów" - podkreślił.

Zaznaczył, że w społeczeństwie występują najróżniejsze poglądy, często sprzeczne; nie każda postawa znajduje zrozumienie i akceptację. "Popieram spór, ale merytoryczny, na argumenty. Nigdy nie oparty na jakiejkolwiek formie przemocy. Każde działanie polegające na łamaniu prawa zasługuje na potępienie. Niedopuszczalne są ataki na siedziby jakichkolwiek organizacji pozarządowych. One bowiem stanowią nieodzowną cześć społeczeństwa obywatelskiego i przyczyniają się do jego budowy i umacniania" - napisał Kaczmarczyk.

Z przedstawicielami organizacji, których siedziby zaatakowano, spotka się w sobotę po południu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

W spotkaniu mają wziąć udział m.in. przedstawiciele i przedstawicielki Amnesty International Polska, Fundacji Klamra, KPH oraz Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Jak poinformowała KPH, atak na jej siedzibę miał miejsce w czwartek, 3 marca. Trzech młodych mężczyzn wykrzykując obraźliwe słowa, waląc i kopiąc w drzwi, usiłowało wedrzeć się do biura organizacji. Wezwano policję, jednak napastnicy zdążyli uciec przed przybyciem funkcjonariuszy. Nikomu nie stała się krzywda.

"Jest to drugi w tym tygodniu atak na siedzibę organizacji działającej na rzecz równości osób LGBT. W nocy z 1 na 2 marca wybito szybę w biurze stowarzyszenia Lambda Warszawa (w przypadku Lambdy jest to już drugi atak w tym roku – w nocy z 6 na 7 lutego nieznani sprawcy wyryli na drzwiach wejściowych krzyż celtycki oraz napisy +white power+ i +zakaz pedałowania+). Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych stają się coraz częściej celem ataków" – zwróciła uwagę wiceprezeska KPH Mirka Makuchowska.

Przypomniała, że w tym roku pogróżki zostały skierowane m.in. w stronę Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra i Joanny Grabarczyk, koordynatorki kampanii HejtStop Stowarzyszenia Projekt: Polska.

Jak poinformowała KPH, wspólnie z innymi organizacjami tworzącymi Koalicję na Rzecz Równych Szans, zwracała się w tej sprawie do Kaczmarczyka.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • Trzeba to wypośrodkować(2016-03-05 13:20) Odpowiedz 31

    Nigdy więcej, żadnej przemocy nie powinno być wobec nikogo. To nie ulega wątpliwości. Dlatego może dziwić niejednokrotnie wroga postawa RPO i zaostrzanie "nienawiści" (taką jest niestety opinia wielu Polaków) wobec postaw patriotycznych Polaków i proszę nie mylić tego z rzeczywista mową nienawiści , a urojoną sobie przez lewicowego RPO - są to jego polityczne zagrywki odkąd rządy przejęła nowa władza. I to wielu Polaków mu zarzuca. Stawanie w obronie słabszych to jedna prawda ,a polityczne uzależnienie i wrogość RPO do nowej władzy to druga prawda.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama