statystyki

Szczerski: Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi

04.03.2016, 16:30
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew podczas XXV posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew podczas XXV posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainyźródło: PAP

Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi, Ukraina powinna jak najszybciej zostać objęta reżimem bezwizowym - powiedział w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski po posiedzeniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy.

Reklama


Reklama


Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

Szczerski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że podczas posiedzenia omawiano m.in. kwestie szczytu NATO w Warszawie i inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, by podczas szczytu odbyło się posiedzenie Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw. "Ukraina będzie obecna podczas szczytu NATO w Warszawie i chcemy, by ta obecność była istotna i by to posiedzenie rady miało istotne znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa i stabilności w tej części Europy" - zaznaczył.

Jak mówił prezydencki minister, "na Ukrainie mamy do czynienia z agresją sąsiada, która łamie prawo międzynarodowe". "Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy, czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy - mówimy tu nie tylko o Donbasie, wschodniej Ukrainie, ale także o Krymie - nie ma pokoju, gwarancji pokoju dla Europy" - podkreślił prezydencki minister. Zaznaczył, że Polska jest dziś aktywnym obserwatorem porozumień mińskich, a realne budowanie stabilności wymaga działania wszystkich aktorów w regionie. Strona polska - poinformował - wyraziła zaniepokojenie brakiem pełnego wdrożenia porozumień mińskich.

Według Szczerskiego tematem była również ochrona zewnętrznej granicy UE. Dzisiaj - jak mówił - ta kwestia jest "tematem numer jeden w polityce europejskiej". Dodał, że granica polsko-ukraińska jest dzisiaj "granicą otwartą, ale i bezpieczną". "Wszystkie dotychczasowe próby - a były takie - nielegalnego przekroczenia granicy przez osoby, które można by podejrzewać o zamiary niewłaściwe na terytorium UE, wspólnie przez Polskę i Ukrainę były powstrzymane" - powiedział Szczerski.

Jego zdaniem współpraca pomiędzy Ukrainą a polską Strażą Graniczną i Fronteksem może stać się modelem wspólnej pracy z krajami zewnętrznymi na rzecz bezpieczeństwa granicy. "Chcemy, by to był bardzo istotny wkład i Ukrainy, i Polski w politykę europejską dzisiaj, w dyskusję o warunkach ochrony zewnętrznych granic zewnętrznych UE" - dodał.

Szczerski podkreślał, że Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy. "Chcemy, by Ukraina została objęta jak najszybciej reżimem bezwizowym" - podkreślił. Jak mówił, stanowi to dopełnienie wyboru Ukrainy i powinno być częścią europejskiego planu dla tego państwa. "Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi. Ukraina jest krajem europejskim, europejski wybór Ukrainy był świadomym wyborem" - zaznaczył.

Z kolei Jelisiejew podziękował polskim politykom m.in. za wspieranie niezależności, jedności terytorialnej Ukrainy oraz ws. utrzymania sankcji wobec Rosji do pełnego wypełnienia porozumień mińskich. "Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy" - powiedział.

Dodał, że przedstawił stronie polskiej ukraińską wizję tego, jak stworzyć warunki dla przeprowadzenia wyborów na wschodzie Ukrainy. "Dopóki misja OBWE nie będzie dopuszczana przez Rosjan na tereny okupowane i niekontrolowane punkty granicy, ciężko jest mówić o jakichkolwiek wyborach. Dlatego pierwszym warunkiem jest bezpieczeństwo" - zaznaczył Jelisiejew.

Podkreślił, że strona ukraińska po lipcowym szczycie NATO oczekuje konkretnych propozycje wspierania ambicji euroatlantyckich Ukrainy.

Piątkowe rozmowy - poinformował Szczerski - dotyczyły także wkładu Polski w reformy wewnętrzne Ukrainy m.in. decentralizacji, dostosowaniu do wymogów europejskich prawa i praktyki w obszarze ochrony środowiska, kompleksowego programu pomocy biznesowej, dialogu społecznego i historycznego m.in. wymiany młodzieży. Zapowiedział, że szykuje się bardzo intensywny rok kontaktów na najwyższym szczeblu między Polską i Ukrainą.

Politycy rozmawiali także o czwartkowym spotkaniu normandzkiej "czwórki" ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji w Paryżu ws. uregulowania sytuacji na Ukrainie. W ocenie szefów dyplomacji Niemiec i Ukrainy nie przyniosły one przełomu.

Szczerski i Jelisiejew byli także pytani o czwartkową wypowiedź szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który zdecydowanie wykluczył perspektywę rychłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO "Ukraina z pewnością nie zostanie członkiem Unii w ciągu najbliższych 20-25 lat" - oświadczył.

"Deklaracje polityczne wykraczające poza długość kadencji każdego polityka tracą na znaczeniu" - skomentował Szczerski. Z kolei Jelisiejew powiedział, że słowa przewodniczącego KE odbiera jako motywację dla Ukrainy na drodze integracji europejskiej.

W piątek odbyło się XXV posiedzenie komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • Jak można ...(2016-03-04 18:28) Odpowiedz 40

    ...otwierać granice z krajem, który ogarnięty jest totalnym bałaganem ? Głupota, czy lekkomyślność ?

  • EWA(2016-03-04 19:16) Odpowiedz 11

    ...."niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy"...- a KTO DAŁ GWARANCJE ZE STRONY UKRAINY????????? Czy Ukraina już zawsze będzie antyrosyjska i propolska? Czy państwo, które gloryfikuje morderców Polaków będzie na zawsze propolskie? Jakie szkody poniesie Polska gospodarka, jeśli opóźni się zniesienie wiz Ukraińcom? Ja się boję tych nowych władz!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama