statystyki

IPN: Kiszczak chciał, by materiały o TW Bolku ujawnić 5 lat po śmierci Wałęsy

22.02.2016, 14:37
Dokumenty udostępnione przez IPN

Dokumenty udostępnione przez IPNźródło: PAP

Z ujawnionych przez IPN materiałów wynika, że Czesław Kiszczak chciał w 1996 roku, aby informacje w sprawie TW Bolka ujawniono najwcześniej 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy. Dziś Instytut Pamięci Narodowej udostępnia w swojej czytelni w Warszawie materiały zabrane w ubiegłym tygodniu z domu żony szefa MSW w czasach PRL

Reklama


Reklama


W odręcznym liście do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, datowanym na 5 kwietnia 1996 roku i podpisanym przez Czesława Kiszczaka, jego autor pisze, że zachowane materiały dotyczące TW Bolka do 1989 roku chronił przed wykorzystaniem do kompromitacji Lecha Wałęsy oraz ruchu, któremu przewodził (Solidarności). Po 1989 natomiast - jak dodaje - zdecydował się chronić je przed ich zniszczeniem lub wykorzystaniem do rozgrywek politycznych, zarówno przez ludzi lewicy, jak i prawicy. Autor listu dodaje, że dokumenty należałoby udostępnić "poważnym naukowcom-historykom (...) w spokojniejszych czasach", by ułatwić im "obiektywne i rzetelne opisanie naszej najnowszej historii". Prosi też, by uczyniono to nie wcześniej niż 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy.

Od 12:00 materiały IPN dotyczące TW. Bolka są do wglądu w warszawskiej czytelni IPN. Z tego przywileju mogą skorzystać, i korzystają, dziennikarze i naukowcy. Czytelnia Instytutu będzie otwarta do 21:00. IPN wystawia do wglądu materiały, które znalazł w ubiegłym tygodniu w domu Czesława Kiszczaka - szefa MSW w czasach PRL.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • I(2016-02-22 15:51) Odpowiedz 00

    SW PAMIECI WP PAN KISZCZAK MIAŁ CHYBA JAKIS INTERES ABY Z SZAFY WYJRZAŁO ZLO KTÓRE LEZAŁO MU NA SWYM SUMIENIU ,MOIM ZDANIEM TAK JAK W LATACH 1944 -45 NIE BYŁ BOLSZEWIKIEM BO BYŁ ALICZANY W TYCH LATACH JAKO POLAK NA SWEJ GRANICY ALE PO REORGANIZACIJ RP W POZNIEJSZYCH LATACH PRZESZŁA GRANICA DO ZSRR ,ALE WEZM POD UWAGE WALKE I ZWYCIĘSTWO TYCH LUDZI Z TYCH LAT ,JACY ONI BYLI BOLSZEWIKAMI SKORO WALCZYLI W OBRONIE RP ,NAJLEPIEJ TERAZ ZGONIC WINĘ NA PANA WAŁĘSĘ KTÓRY NIESTETY NIE MÓGŁ URATOWAC STOCZNI SAM STRACIŁ SWOJ ZAWÓD ,SOLDARNOSC UZNAJĘ ALE NIESTETY PO MEJ RODZINIE GDYBY NIE ONI OBECNIE RP NALAZAŁOBY DO FEDERALNEJ GRANICY NIEMIEC I TO POWINIEEN PAMIĘTAC KAZDY PARTYJNY BO MY NIESTETY PRZODKOWIE Z POZOSTAŁYCH Z RODZIN MAMY ICH WIARE ABY RP NAGLEE STANEŁANA NOGI ,A NIE BUJAŁA W OBŁOKACH ,WIEMY ILE ZARABIACIE ,ALE DLACZEGO NIE DACIE INNYM ZYC TYLKO ZABIERACIE Z TYCH RODZIN KOMBATANCKICH NIE AKCEPTUJECIE EURO NAZYWACIE WAŁĘSE USBKIEM TAK JAK BOLSZEWIKÓW Z RODZIN KTÓRE WALCZYLI O STOCZNIE A PRZED O RP ZIEMIE

  • joannawie(2016-02-23 14:16) Odpowiedz 00

    To mefistofeliczny pomysł na uwiarygodnienie teczek. Kiszczak tego nie wymyślił. Zrobił to ktoś 4 razy bardziej perfidny. Kto? Urban.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama