statystyki

Komunikacja miejska przyszłości powstała w Świebodzicach

autor: Krzysztof Majdan03.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2016, 08:40
Nie Warszawa czy Kraków, ale liczące niewiele ponad 20 tys. miasteczko na Dolnym Śląsku może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce rozwiązaniem dotyczącym opłacania przejazdów miejskimi autobusami.

Nie Warszawa czy Kraków, ale liczące niewiele ponad 20 tys. miasteczko na Dolnym Śląsku może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce rozwiązaniem dotyczącym opłacania przejazdów miejskimi autobusami.źródło: ShutterStock

W Świebodzicach już nie trzeba mieć biletu komunikacji miejskiej. Wystarczy karta płatnicza.

Reklama


Reklama


Nie Warszawa czy Kraków, ale liczące niewiele ponad 20 tys. miasteczko na Dolnym Śląsku może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce rozwiązaniem dotyczącym opłacania przejazdów miejskimi autobusami. Bez biletów kartonikowych, bez dłuższych postojów, by kierowca mógł wydać resztę. Pasażer wchodzi, na ekranie dotykowym wybiera bilet, przykłada kartę płatniczą i to wszystko. Historię swoich przejazdów można poznać w aplikacji na smartfony dla pasażerów. W przypadku kontroli przykłada się kartę do terminalu kontrolera. Za wdrożenie systemu odpowiadają firmy R&G oraz MCX Systems.

Zamysł wzorowany jest na rozwiązaniu z Londynu, uchodzącym za jeden z najlepszych systemów opłat za przejazdy komunikacją miejską. Tam coraz częściej karty bankowe zastępują dotychczas stosowaną w transporcie miejskim kartę pre-paid Oyster. Pilotaż w Świebodzicach przypomina pomysł londyński – to nowoczesny biletomat z aplikacją, bez papierowych kwitków. Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems, przekonuje, że firma mogłaby od ręki wdrożyć system bardziej zaawansowany. Taki, gdzie pasażer przy wejściu do autobusu melduje się kartą płatniczą w terminalu, by wymeldować się na przystanku docelowym. Na koniec dnia, na podstawie jego historii podróży, z karty pobierana jest należność.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama