statystyki

Ukraina: W Donbasie przebywa około 8,5 tysiąca rosyjskich żołnierzy

23.01.2016, 14:49; Aktualizacja: 23.01.2016, 14:58
Ukraina mapa

Według ukraińskich danych, rosyjska kadra wojskowa zajmuje się szkoleniem i dowodzeniem oddziałów bojówkarzyźródło: ShutterStock

Tak wynika z szacunków ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa. Rosyjscy oficerowie mają zajmować się szkoleniem bojówkarzy. Rosyjskie służby specjalne kontrolują też władze tak zwanych Republik Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej.

Reklama


Reklama


Jak twierdzi szef centrum antyterrorystycznego przy Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy Witalij Malikow, rosyjscy żołnierze - głównie oficerowie i podoficerowie - podlegają rotacji. Wysoko postawiony pracownik SBU udzielił obszernego wywiadu ukraińskiemu tygodnikowi "Dzerkało Tyżnia".

Według ukraińskich danych, rosyjska kadra wojskowa zajmuje się szkoleniem i dowodzeniem oddziałów bojówkarzy. Właściwie wszystkie formacje separatystów są dowodzone przez Rosjan. Oprócz tego, w Donbasie wciąż stacjonują regularne rosyjskie jednostki.

Jak zaznaczył Malikow, władze tak zwanych ludowych republik znajdują się pod kontrolą rosyjskich służb specjalnych. W ostatnim czasie nasiliły się też działania przygotowujące do ewentualnych wyborów samorządowych w Donbasie. Separatyści organizują partie i stowarzyszenia mające stworzyć pozory demokracji. Bojówkarze zapowiadają samodzielne przeprowadzenie wyborów w kwietniu.

Tymczasem zgodnie z mińskimi uzgodnieniami pokojowymi, wybory samorządowe powinny się odbyć według ukraińskiego prawa oraz po demilitaryzacji Donbasu. Kolejny warunek to odzyskanie przez siły rządowe kontroli nad ukraińsko-rosyjską granicą.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama