statystyki

Litwa popiera Sikorskiego: "Sprawdziłby się na stanowisku szefa unijnej dyplomacji

12.08.2014, 09:11; Aktualizacja: 12.08.2014, 09:11

Litewscy politycy popierają kandydaturę szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Dziennik “Lietuvos Żinios” napisał, że wojna na Ukrainie oraz sankcje gospodarcze Rosji komplikują podział najwyższych stanowisk w instytucjach Unii Europejskiej.

Reklama


Reklama


Litewscy politycy i politolodzy są zgodni, że Sikorski, z jego doświadczeniem, energią i aktywną postawą, jest lepszym kandydatem niż włoska kandydatka Federica Mogherini.

Gazeta cytuje Gediminasa Kirkilasa - wiceprzewodniczącego litewskiego Sejmu. Polityk podkreśla, w obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie, doświadczenie i aktywna postawa Sikorskiego sprawia, iż najlepiej sprawdziłby się on na stanowisku szefa unijnej dyplomacji. Litewski eurodeputowany Petras Ausztetrewiczius sądzi, że w ciagu najbliższych pięciu lat relacje Moskwy i Brukseli będą bardzo skomplikowane i napięte. Trzeba więc będzie szukać nowych dróg wyjścia z kryzysu, a polski minister dobrze poradziłby sobie z tym zadaniem.

Tymczasem zdaniem dyrektora Instytutu Nauk Politycznych i Dyplomacji Ramunasa Wilpiszauskasa wątpliwe, czy rząd Włoch zdecyduje się na odwołanie kandydatury Mogherini, gdyż oznaczałoby to porażkę polityki wewnętrznej tego kraju.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama