Od 1 stycznia do 30 czerwca w RFN odnotowano 65 495 wniosków o azyl, oznacza to że było ich o 43 proc. mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Tym samym Niemcy nie są już europejskim liderem pod względem zgłoszeń o azyl, są trzecie w UE.
Gdzie migranci składają najwięcej wniosków?
W pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku najwięcej wniosków złożono w Hiszpanii (76 020) oraz we Francji (75 428). Tuż za Niemcami plasują się Włochy (62 534).
Spadek dotyczy całej UE i liczonych wraz z nią Szwajcarii oraz Norwegii. W pierwszych dwóch kwartałach 2025 roku było w tak zliczanym obszarze mniej wniosków o 23 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku (nieco ponad 388 tys.).
Migranci z jakich krajów najczęściej ubiegają się a azyl?
W całej UE najwięcej osób ubiegających się o azyl pochodziło z Wenezueli. W przypadku Niemiec na czele znajdują się osoby z paszportami Afganistanu (22 proc.), Syrii (20 proc.) oraz Turcji (11 proc.)
Przytaczane przez "Welt am Sonntag" dane pochodzą z poufnego - jak twierdzi gazeta - raportu AUEA, datowanego na 3 lipca.
Polityka migracyjna Niemiec. Co się zmieniło po 8 maja?
Od października 2023 roku Niemcy prowadzą kontrole na granicy z Polską, oficjalnie w celu zatrzymania nielegalnej migracji. Ściślejsza kontrola skutkuje zwiększoną liczbą zawracanych do Polski migrantów próbujących przekroczyć granicę mimo niespełniania warunków wjazdu i pobytu w RFN. 8 maja, czyli w dwa dni po zaprzysiężeniu Friedricha Merza na kanclerza, w Niemczech doszło do zmian w praktykach stosowania prawa azylowego.