Agencja ma się natychmiast wycofać z prowadzonych przez siebie różnych projektów, od budowy dróg po modernizację sieci energetycznej, co prawdopodobnie spowoduje, że pozostaną niezakończone.
Zamknięcie MCC zapowiedziano po tym, jak kierowany przez miliardera Elona Muska Departament Wydajności Państwa (DOGE) wydał dokument, w którym ogłosił „znaczną redukcję” liczby pracowników programów agencji.
MCC została utworzona w 2004 r. przez prezydenta George’a W. Busha, by pomagać państwom podzielającym amerykańskie standardy demokracji, rządzenia i gospodarki liberalnej. Instytucja cieszyła się zdecydowanym poparciem kongresmenów obu partii.
Od chwili powstania agencja zainwestowała 17 mld dolarów w liczne projekty, np. 0,5 mld USD w modernizację dróg, system nawodnienia i rozwój sieci energetycznej w Zambii.
Inwestowanie w infrastrukturę krajów rozwijających się jest postrzegane jako ważne pole poszerzania wpływów przez mocarstwa światowe, a w Afryce bardzo aktywne są Chiny - pisze AFP.
Chiny są największym partnerem handlowym państw kontynentu afrykańskiego. Według oficjalnych mediów chińskich w pierwszym kwartale 2024 r. dwustronna wymiana handlowa wszystkich krajów Afryki z Chinami wyniosła 167,8 mld dolarów.
Prezydent Trump, który - według ekspertów - ma transakcyjne podejście do dyplomacji, nie wykazuje zbytniego zainteresowania Afryką subsaharyjską i udzielaniem innym krajom publicznej pomocy, ile nie wiąże się to z bezpośrednią korzyścią dla USA.