Możliwości obronne Polski i Litwy, bezpieczeństwo i wsparcie Ukrainy, a także relacje dwustronne - to główne tematy rozmowy premierki Litwy Ingridy Szimonyte z przebywającym obecnie na Litwie szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

Szefowa litewskiego rządu poinformowała na wspólnej konferencji prasowej w Wilnie, że głównymi tematami jej rozmowy z Tuskiem były możliwości obronne obu krajów, bezpieczeństwo i współpraca geopolityczna. Wskazywała, że Polska i Litwa - jako sąsiedzi i strategiczni partnerzy - wiele kwestii postrzegają tak samo.

"W tym duchu mieliśmy możliwość podyskutować o tym, jak widzimy sytuację na Ukrainie. Postrzegamy to w jednakowy sposób: widzimy, że jest to wojna przeciwko naszym wartościom, przeciwko idei decydowania przez państwa o swojej autonomii. To również kwestia niszczenia tożsamości i demokracji Ukrainy" - podkreśliła.

Szimonyte mówiła też o konieczności dalszego wspierania Ukrainy, a jednocześnie zwieszania potencjału obronnego Litwy i Polski.

Wśród tematów rozmów z polskim premierem - relacjonowała szefowa litewskiego rządu - były także kwestie dwustronne, w tym wspólne projekty energetyczne.