Rozpoczęty rok ma należeć do państw afrykańskich, przynajmniej pod względem tempa rozwoju. Za to najwolniej mają rosnąć państwa szeroko rozumianego Zachodu.

Takie wnioski płyną z ostatnich, październikowych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

MFW nie podaje przy tym prognoz dla pięciu państw: rządzonego przez talibów Afganistanu, zamkniętej na świat Erytrei, pogrążonych w kryzysach Libanu i Sri Lanki oraz wstrząsanej wojną Syrii. Najgorszą gospodarką ma być Gwinea Równikowa. Afrykański kraj jest bogaty w złoża ropy, które przyczyniły się do szybkiego wzrostu w pierwszej dekadzie XXI w., ale lata świetności, m.in. ze względu na endemiczną korupcję, ma już dawno za sobą. Niestabilność jest też tajemnicą zapaści w Sudanie. MFW przewiduje, że tamtejsza gospodarka urośnie o 0,3 proc., ale to częściowo efekt niskiej bazy; w 2023 r. wojna domowa wywołała 18-proc. recesję. Pozostałe miejsca w najgorszej dziesiątce zajmą kraje Zachodu, w tym tak ważne dla świata, jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

Zaszczytne pierwsze miejsce przypadnie Gujanie. Południowoamerykańska republika dzięki eksploatacji złóż energetycznych ma urosnąć o 26,6 proc., o ile nie zostanie zaatakowana przez Wenezuelę, która pod koniec roku groziła inwazją ze względu na spór terytorialny. Drugie miejsce ma należeć do Palau, niewielkiego kraju na Pacyfiku, który wreszcie odbije się od dna po pandemicznej zapaści turystycznej (inna sprawa, że MFW wróżył takie odbicie już w minionym roku, tymczasem najnowsze przewidywania mówią o 0,8 proc. wzrostu).

Siedem miejsc w pierwszej dziesiątce okupują Afrykanie, w tym wracająca do życia po wojnie Libia, a zamykają ją najludniejsze na świecie Indie. Pierwsze państwo europejskie (Mołdawia) z wynikiem 4,3 proc. ma zająć dopiero 49. miejsce. Na infografice pokazujemy 10 najlepszych i najgorszych państw pod względem tegorocznego wzrostu (i Polskę dla porównania). MFW podaje prognozy także dla terytoriów zależnych; gdyby je uwzględnić, pierwsze miejsce zajęłoby chińskie Makau (27,2 proc.), a przedostatnie – amerykańskie Portoryko (-0,2 proc.). ©℗

ikona lupy />
Wzrost PKB w 2024 r. / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe