Na stronie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ukazał się projekt rezolucji, w której Rada dziękuje Sejmowi i Senatowi RP za „ogromną manifestację solidarności z narodem ukraińskim, który walczy z rosyjską agresją o swoją wolność i niepodległość”. Rada Najwyższa Ukrainy wyraża też "wdzięczność narodowi polskiemu za nadzwyczajną pomoc".

„Ukraina i naród ukraiński wysoko oceniają znaczący wkład Rzeczypospolitej Polskiej w przeciwdziałanie rosyjskiej inwazji na pełną skalę i wyraża głęboką i szczerą wdzięczność Parlamentowi Rzeczypospolitej Polskiej, którego kadencja kończy się jesienią 2023 r., za jasne i aktywne stanowisko wspierające Ukrainę” – głosi projekt dokumentu.

Autor rezolucji, deputowany prezydenckiej partii Sługa Narodu Ołeh Dunda wyjaśnił w czwartek PAP, że powstała ona w związku z kończącą się kadencją Sejmu i Senatu przed zaplanowanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi.

„Ta kadencja polskiego parlamentu dobiega końca, a w ostatnim czasie, w ciągu ostatnich dwóch lat wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Sejm i Senat naprawdę wyciągnęły w naszym kierunku pomocną dłoń i zrobiły naprawdę wiele na rzecz wsparcia Ukrainy, w tym poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO” – powiedział.

Ukraiński parlament ocenił w projekcie rezolucji m.in., że pomoc polskich partnerów podczas wojny z Rosją jest nieoceniona. „To właśnie polski parlament był jednym z pierwszych, który jednogłośnie przyjął uchwałę wspierającą Ukrainę, wzywającą do skazania rosyjskich zbrodniarzy przed międzynarodowymi sądami za ich zbrodnie wojenne i ludobójstwo. Polska i Polacy wspierają walkę Ukraińców o wolność i niepodległość od pierwszych godzin rosyjskiej agresji” – podkreślono.

Ukraińscy deputowani zwrócili uwagę, że Polacy otworzyli swoje domy dla milionów Ukraińców, uciekających przed rosyjskimi wojskami, a posłowie i senatorowie „nie zawahali się usunąć wszystkich przeszkód legislacyjnych i biurokratycznych w celu ochrony ukraińskich dzieci i kobiet słowem i czynem”.

W projekcie uchwały podkreślono, że Ukraina broni nie tylko własnej państwowości, lecz także wspólnych wartości, takich jak demokracja i porządek. „Przyjęta przez Sejm i Senat specustawa o pomocy dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisy, które umożliwiły dostarczanie Ukrainie broni i produktów podwójnego zastosowania na Ukrainę jest, bez przesady, jedną z najważniejszych w historii” – wskazano.

W projekcie uchwały ukraińscy posłowie ocenili, że determinacja polskich parlamentarzystów stała się przykładem dla innych parlamentów europejskich. „Parlament Ukrainy jest szczerze wdzięczny za uchwałę przyjętą przez Sejm, która uznaje Federację Rosyjską za państwo sponsorujące terroryzm, a rosyjski reżim za terrorystyczny” – czytamy.

„Dzięki wspólnym wysiłkom, także polskich parlamentarzystów, Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej” – wskazano.

Za ważne członkowie ukraińskiego parlamentu uznali działania na rzecz powołania specjalnego trybunału dla rosyjskich zbrodniarzy.

„Polski parlament obecnej kadencji zbudował podwaliny silnego polsko-ukraińskiego partnerstwa. Tak, odbywało się to w bardzo trudnych warunkach, ale nasza wspólna z polskim Senatem i Sejmem, całodobowa i bez przesady, tytaniczna praca otworzyła nową kartę w relacjach między naszymi krajami, zapoczątkowała erę silnego partnerstwa i szczerych przyjacielskich i dobrosąsiedzkich stosunków między narodami polskim i ukraińskim” – głosi projekt rezolucji.

„Rada Najwyższa Ukrainy, w imieniu narodu ukraińskiego, jest niezmiernie wdzięczna polskiemu parlamentowi i narodowi polskiemu za nadzwyczajną pomoc w naszej wojnie o wolność i jest przekonana, że Polska i naród polski będą nadal okazywać solidarność z narodem ukraińskim” – podkreślił parlamentarzyści w Kijowie.

Jak dowiedziała się PAP, dokument trafi na głosowanie na najbliższym posiedzeniu Rady Najwyższej, najpewniej w przyszłym tygodniu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jar/