Prezydent Andrzej Duda w Davos będzie mówił m.in. o tym, w jaki sposób mitygować rosyjskie zapędy, jeśli chodzi o agresywną politykę, jak prowadzić politykę sankcyjną i jak wspierać tych, którzy walczą z rosyjską dezinformacją - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Prezydent Andrzej Duda od wtorku do czwartku będzie przebywał w Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym.

Szef BPM Marcin Przydacz powiedział w poniedziałek w Radiu ZET, że podczas tego wydarzenia prezydent weźmie udział w kilku kluczowych panelach z udziałem między innymi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

"Jasnym jest, że będzie dominowała tematyka bezpieczeństwa i ekonomicznych skutków dla globalnej gospodarki na skutek rosyjskiej agresji. Pan prezydent będzie mówił o tym, w jaki sposób - ładnie się to mówi w dyplomacji - mitygować te rosyjskie zapędy, jeśli chodzi o agresywną politykę, jak prowadzić politykę sankcyjną, jak wspierać tych, którzy walczą z rosyjską dezinformacją, z rosyjską agresją także i na miejscu, na Ukrainie" - powiedział Przydacz.

Jak dodał, "tych rozmów będzie sporo i z liderami politycznymi, ale powiedzmy też sobie szczerze z liderami świata gospodarczego, bo o tym jest Davos".

Prezydent będzie też promował polską przedsiębiorczość.

"Tegoroczne edycja odbywa się pod hasłem rozmów na temat podzielonego świata, który po pandemii wychodzi z zadyszki gospodarczej, ale który nie jest pozbawiony różnego rodzaju wyzwań, w tym wyzwań natury bezpieczeństwa" – powiedział Przydacz dziennikarzom przed wylotem prezydenta do Davos.

Dodał, że tematem rozmów będą skutki rosyjskiej agresji wobec Ukrainy "dla świata rozwiniętego, ale także dla świata rozwijającego się".

Szef BPM zapowiedział "szereg wystąpień publicznych" prezydenta i jego udział w dyskusjach panelowych, m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem z partnerami zza oceanu" – z USA i Kanady.

"Chcemy, aby rozmowa dotycząca wyzwań natury bezpieczeństwa i polityki wschodniej, polityki gospodarczej, koncentrowała się także na kontaktach z partnerami z Europy i z dalszych kierunków" – powiedział. Dodał, że w planie są również spotkania z przywódcami państw afrykańskich.

Przydacz zaznaczył, że prezentacji Polski jako aktora polityki międzynarodowej mają służyć dyskusje organizowane w Domu Polskim w Davos. "Prezydent będzie również promował polskich przedsiębiorców, polski biznes" – zapowiedział szef BPM.

Jak poinformowała prezydencka kancelaria, Andrzej Duda będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w dniach 17-19 stycznia (wtorek-czwartek). Weźmie udział w dyskusjach: "In Defence of Europe", "The pathway to European energy sovereignty", "NATO on the road to the 2023 Vilnius Summit", "European leadership in a Fragmented World", IGWEL "Preparing for a New Geopolitical Era" oraz w sesji "Restoring Security and Peace".

Prezydent będzie też uczestniczył m.in. w otwarciu wystawy nt. rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Spotka się również z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą i Łotwy Egilsem Levitsem oraz z prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem. Będzie ponadto rozmawiał z prezes IBM na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Aną Paulą Assis.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpocznie się w poniedziałek o godz. 18 ceremonią wręczenia Kryształowych Nagród za pracę na rzecz ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zmian klimatu, zdrowia psychicznego i edukacji. Forum potrwa do piątku.

(PAP)

ero/ itm/ brw/ gb/ mok/