"Niemcy nie zgadzają się na dodatkowy fundusz, wzorowany na mechanizmie Next Generation EU" - oznajmił Lindner, który wypowiadał się na marginesie spotkania w Bonn ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G7.

Zdaniem niemieckiego ministra, fundusz odbudowy UE finansowany wspólnym zadłużeniem powstał w "unikalnej sytuacji", a ponadto "nie został nawet jeszcze wykorzystany".

Reklama

Rząd Niemiec "nie popiera" podobnego rozwiązania dla Ukrainy i skłania się ku klasycznym metodom wspierania krajów trzecich, w oparciu o unijne środku budżetowe.

KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy w połowie maja, argumentując, że można się już "oprzeć na doświadczeniu zdobytym przez UE" podczas konstruowania planu odbudowy na podstawie niestosowanego wcześniej wspólnego zadłużenia.

Przeciwne takiemu rozwiązaniu są wszystkie tzw. państwa oszczędne Unii, czyli Holandia, Dania, Austria i Szwecja - przypomina AFP. (PAP)

15 dział przeciwlotniczych Gepard z Niemiec do Ukrainy

W lipcu Ukraina ma otrzymać pierwszych piętnaście samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, pochodzących z zasobów niemieckich firm zbrojeniowych. To efekt piątkowej rozmowy minister obrony RFN Christine Lambrecht z jej ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem – informuje portal NTV.

Oprócz Gepardów, na Ukrainę ma trafić także 59 tys. sztuk amunicji z Niemiec – poinformowała Lambrecht.

Oprócz dostawy dział i amunicji do nich, pakiet obejmuje również wsparcie szkoleniowe Bundeswehry, a także dostawę jeszcze latem kolejnych 15 Gepardów – dowiaduje się NTV.