Turecko-polskie stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane w roku 1414, kiedy król Władysław Jagiełło wysłał polskie poselstwo do ówczesnego sułtana Imperium Osmańskiego Mehmeta I. Turcy niezmiennie wspierali niepodległość i integralność terytorialną Państwa Polskiego.

Mevlüt Çavuşoğlu, minister spraw zagranicznych Turcji
Nie zawahali się nawet przystąpić do wojny w obronie tych wartości. Lojalność Turcji wobec Polski trwała nieprzerwanie również w czasach Republiki. Turcja nie uznała okupacji Polski w czasie II wojny światowej.
Polska także odpowiedziała gestem przyjaźni na okazaną przez Turcję solidarność. Gdy Turcy po I wojnie światowej zmagali się z ciężkimi walkami o swój kraj, Polacy opowiedzieli się po ich stronie. I to Polska właśnie była pierwszym krajem europejskim, który podpisał traktat o przyjaźni z nowo powstałą Republiką Turcji.
Wielowiekowa przyjaźń między naszymi krajami objęła wiele dziedzin, od polityki po wojskowość, od gospodarki i handlu po kulturę i edukację. A w 2009 r., wraz z podpisaniem stosownej deklaracji, współpraca między Turcją a Polską osiągnęła poziom PartnerstwaStrategicznego.
Partnerstwo to opiera się na takich filarach jak: obopólna chęć rozwoju wzajemnych relacji, silne więzi sojusznicze oraz wspólne wartości uznawane przez oba naszekraje.
Między Turcją a Polską nieprzerwanie trwa dialog polityczny na wszystkich szczeblach. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w naszym kraju w maju br. oraz pięć umów, które przy tej okazji podpisano, nadały stosunkom turecko-polskim nowy impuls i umocniły partnerstwo strategiczne.
W tym kontekście warto podkreślić, że obroty handlowe między Turcją a Polską przewidywane na rok bieżący kształtują się na poziomie 8 mld dol. Mamy jednak nadzieję, że w najbliższej przyszłości osiągną one założony przez prezydentów naszych krajów poziom 10 mld dol. Dlatego też ogromną wagę przywiązujemy do kwestii wzrostu wzajemnych inwestycji. Jesteśmy również gotowi wykorzystać nasz istotny potencjał współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego w oparciu o wspólną produkcję i transfer technologii.
Uważamy, że bardzo ważnym aspektem przyjaźni turecko-polskiej są relacje międzyludzkie. Potomkowie Polaków, którzy osiedlili się na terenach przyznanych im w Stambule dekretem sułtana Abdülmecita, zamieszkują leżącą nieopodal Stambułu wieś Polonezköy (Adampol), dając tym samym świadectwo przyjaźni między naszymi narodami. Polacy odwiedzający Turcję w celach turystycznych stanowią prawdziwy pomost między naszymi krajami. Mamy nadzieję, że dzięki wyjątkowej infrastrukturze turystycznej basenu Morza Śródziemnego w najbliższych latach nasz kraj będzie odwiedzać 1,5 mln polskich gości rocznie.
Polska jest państwem najczęściej wybieranym przez tureckich studentów w ramach programu wymiany Erasmus+. Od 2004 r. gościło w Polsce ok. 39 tys. tureckich studentów. Natomiast ponad 6 tys. polskich studentów miało okazję kształcić się w Turcji. Naszym zdaniem programy wymiany międzyuczelnianej stanowią najcenniejszą inwestycję w rozwój stosunkówdwustronnych.
Turcja jest świadoma wagi sojuszniczych więzi i transatlantyckich relacji w ramach NATO. Najlepszym przykładem zarówno wzajemnej solidarności, jak i poparcia dla zasady „360 stopni” było wysłanie w tym roku przez Turcję samolotów F-16 do bazy w Malborku w ramach NATO-wskich działań Air Policing, a także wysłanie przez Polskę do Turcji samolotu patrolowego Bryza oraz misji wojskowej w ramach działań prewencyjnych.
Turecko-polską współpracę rozwijamy wspólnie z Rumunią, w formule turecko-polsko-rumuńskiej współpracy trójstronnej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie się ona odbywać już na szczebluprezydenckim.
Wsparcie udzielone przez Polskę na drodze do pełnego członkostwa Turcji w UE jest dla nas bardzo istotne. Turcja również udzieliła Polsce poparcia na drodze do jej pełnego członkostwa w NATO.
W tym kontekście przynależność naszych krajów do wszystkich organizacji euroatlantyckich, w tym także pełne członkostwo Turcji w UE, wniesie znaczący wkład w stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt tego geostrategicznego regionu i nie tylko.
Turcja aktywnie śledzi polską współpracę regionalną, w szczególności Inicjatywę Trójmorza, która została zapoczątkowana m.in. przez Polskę i ma na celu rozwój infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w regionie między Morzem Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem. Turcja wyraża gotowość do wnoszenia wkładu w teprojekty.
Zdecydowanie pragniemy potwierdzić wolę kontynuowania turecko-polskich relacji opartych na wzajemnych interesach i wielowiekowej przyjaźni. Umacniane i pogłębiane przez nas partnerstwo będzie także gwarantem pokoju i dobrobytu w naszym regionie.