Mediapart opublikował we wtorek artykuł zawierający wyniki śledztwa dziennikarskiego na temat około 50 żołnierzy o przekonaniach neonazistowskich w armii francuskiej, głównie w Legii Cudzoziemskiej. Żołnierze mają wychwalać m.in. Waffen-SS.

Materiał Mediapart zawiera dokumentację zdjęciową, pokazującą flagi ze swastykami i filmy przedstawiające dzieci zachęcane przez żołnierzy do wykonywania gestu „Heil Hitler”.

„Nie chcemy tego w naszych szeregach. Te niezwykle poważne zachowania są wynikiem indywidualnych aberracji; nie są systemowe” – stwierdziła Parly, cytowana w czwartek przez stację BFM TV.

Reklama

„Są to bardzo odbiegające od normy, ale odosobnione przypadki, które w żaden sposób nie są reprezentatywne dla francuskiej armii i dlatego będą rozpatrywane indywidualnie” - zapewniła.

Według ministerstwa siedmiu neonazistowskich żołnierzy opisanych w pierwszym śledztwie dziennikarskim Mediapart z lipca 2020 r. zostało już „surowo ukaranych”, a „kilkunastu” opisanych w artykule żołnierzy „nie jest już związanych z armią” – poinformował resort ds. sił zbrojnych.