Sukces rządzącej centroprawicy, porażka lewicy i Zielonych oraz słaby wynik populistów Wildersa - takie są rezultaty środowego głosowania, w którym Holendrzy wybierali izbę niższą parlamentu. Premier Rutte rozpoczął już rozmowy o nowej koalicji rządzącej.

Liderem wyborów w świetle późnego exit polls pracowni IPSOS jest Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). Ugrupowanie to już po raz czwarty wygrało wybory parlamentarne w Holandii. Zgodnie z ostatnimi szacunkami VVD może uzyskać ostatecznie 36 mandatów - w poprzednim parlamencie liberałowie mieli 33 miejsca.

Lider partii, premier Mark Rutte powiedział, że jest "super dumny", iż jego partia ponownie wygrała wybory. "W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadziliśmy Holandię przez liczne kryzysy" - mówił po ogłoszeniu wyników exit polls premier Rutte.

Niewątpliwy sukces odniosło też socjalliberalne ugrupowanie D66, które według badania IPSOS może uzyskać aż 27 mandatów, czyli o 8 więcej niż posiadało w zakończonej kadencji. "Odnieśliśmy sukces. To niezwykłe osiągnięcie" - powiedziała liderka D66, Sigrid Kaag.

Współrządzący Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) traci najprawdopodobniej 5 mandatów, zdobywając 14 miejsc w Tweede kamer. "To rozczarowujący wynik" - skomentował wyniki lider partii, Wopke Hoekstra.

Klęskę poniosła populistyczna Partia Socjalistyczna (SP), tracąc aż 6 z 14 mandatów. Zieloni (GroenLinks) uzyskali 8 miejsc, co w ich wypadku oznacza stratę 6 mandatów. Partia Pracy (PvdA) utrzyma 9 mandatów.

O porażce może też mówić lider populistycznej Partii na rzecz Wolności PVV. Ugrupowanie Geerta Wildersa ma otrzymać 17 mandatów, co oznaczałoby, że straciło trzech posłów i pozycję drugiej siły po VVD w parlamencie.

Sondaż pokazuje odrobienie strat przez prawicowe Forum dla Demokracji. Osłabiona konfliktami i rozłamem partia Thierry Baudeta może liczyć na 8 mandatów, czyli o 6 więcej niż dotychczas.

Jeśli wyniki późnego exit polls pracowni IPSOS się potwierdzą, w parlamencie zasiądą również przedstawiciele nowych partii: proeuropejskiej VOLT, rozłamowców z FvD – JA21 oraz BBB.

Dotychczasowe szacunki nie uwzględniają głosów oddanych korespondencyjnie, które mogą nieznacznie zmienić rozkład sił, jednak - jak podaje portal NOS - premier Mark Rutte jeszcze w środę rozpoczął rozmowy z partiami dotychczasowej koalicji CDA i D66 o nowym rządzie. Wśród potencjalnych partnerów nie wymienił jednak konserwatywnej chadecji – Christien Unie, która miałaby uzyskać 4 miejsca w izbie niższej.