Po rozmowie z Szymonem Hołownią, Nawrocki powiedział dziennikarzom, że dotyczyła ona m.in. inicjatyw ustawodawczych, które zamierza złożyć po objęciu urzędu a także rzeczy, która - jak zaznaczył - bardzo go interesuje, czyli nowej ustawy medialnej, w sprawie której ma nadzieję współpracować z parlamentem.

Ustawa medialna. Leśkiewicz tłumaczy, dlaczego prezydent elekt chce znać założenia projektu

Zapytany w piątek w radiu RMF, co oznacza zainteresowanie Nawrockiego zmianami w zakresie mediów publicznych, Leśkiewicz odpowiedział, że prezydent elekt jest „ciekawy rozwiązań, które mają się pojawić w tej ustawie medialnej” ze względu na kwestie kompetencji prezydenta.

- W tej propozycji pojawiają się wskazania dotyczące członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W projekcie ustawy pojawia się zmiana formuły KRRiT, a więc dziewięciu członków, z których trzech jest mianowanych przez pana prezydenta (...) Pojawia się też kwestia likwidacji Rady Mediów Narodowych, likwidacji abonamentu (RTV - PAP), przeznaczenia chyba dziewięciu setnych procenta budżetu z jakiejś tam rezerwy na finansowanie mediów publicznych - powiedział Leśkiewicz.

Kiedy będzie gotowy projekt ustawy medialnej?

Nowa minister kultury Marta Cienkowska zapewniła w czwartek, że prace nad ustawą medialną „ruszą z kopyta”. Jak podkreśliła, zmiany w zakresie mediów to jedna z kampanijnym obietnic jej ugrupowania - Polski 2050. - Media publiczne już wystarczająco wycierpiały od polityków różnej maści, a my, odbiorcy, razem z nimi - zaznaczyła.

Główne założenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

W czerwcu 2024 r. resort kultury i dziedzictwa narodowego opublikował koncepcję wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, w której zaproponowano główne założenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt zmian trafił do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu 7 lipca 2025 r.

Wśród ogłoszonych przez MKiDN założeń zmian w tzw. ustawie medialnej była m.in. likwidacja abonamentu, reforma KRRiT i zniesienie Rady Mediów Narodowych. Likwidacja abonamentu RTV miałaby być rekompensowana poprzez przyznanie gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie z budżetu państwa.

Ponadto jedno z założeń to przywrócenie 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tj. 4 członków powoływanych przez Sejm, 2 – przez Senat i 3 – przez prezydenta oraz wprowadzenie mechanizmu rotacyjności składu: przy zachowaniu 6-letniej kadencji każdego członka KRRiT – co 2 lata miałaby następować wymiana 1/3 członków. Obecnie zgodnie z ustawą, w skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych: 2 przez Sejm, 1 przez Senat i 2 przez prezydenta, „spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu”. Członkowie Rady są powoływani na 6-letnią kadencję.

Leśkiewicz na pytanie o pierwsze projekty prezydenckich ustaw, podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi Nawrockiego o tym, że dzień po zaprzysiężeniu, czyli 7 sierpnia przedstawi projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym a następnie kolejne, „związane z pancerzem podatkowym i sprawami rolnymi”. - O szczegółach również powiemy w ciągu najbliższych dni - dodał.

Rzecznik prezydenta elekta zapowiedział również, że „będzie kilka propozycji referendów, które są odzwierciedleniem głosów Polaków”.

Leśkiewicz powiedział też, że Nawrocki bez wątpienia pojawi się na 80. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w połowie września. Dodał, że przygotowywane są także zapowiadane w trakcie kampanii wizyty w USA i spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wizyta w Watykanie.(PAP)