Czwarty program, który zapewni modernizację służb
„Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2026-2029” będzie czwartym programem zapewniającym modernizację formacji w zakresie wyposażenia technicznego i potencjału ludzkiego.
Jak czytamy w informacji w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, program modernizacji na lata 2026-2029 jest „odpowiedzią na narastające zagrożenia, wymagające podejmowania skutecznych działań w eliminowaniu lub znacznym ograniczaniu negatywnych zjawisk, stanowiących zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz dla obywateli”.
Ma wpisywać się także w cele określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) dotyczące bezpieczeństwa narodowego, obejmujące zwiększenie skuteczności państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz wzmocnienie ochrony granic.
„Realizacja tych celów ma się odbywać przez stałe doskonalenie skuteczności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ustanawiany program umożliwi unowocześnienie infrastruktury i wyposażenia służb, co w konsekwencji przyczyni się do podnoszenia poziomu ich wyszkolenia i profesjonalizacji oraz skuteczności realizowanych zadań” - podkreślił w informacji resort.
Wydatki na sprzęt mają pochłonąć 80 proc. środków z puli programu
Nowy program modernizacji ma być skupiony w głównej mierze (ok. 80 proc.) na realizacji wydatków rzeczowych, takich jak: budowa infrastruktury, modernizacja i remonty obiektów użytkowanych oraz zakupy sprzętu transportowego, uzbrojenia, informatyki i łączności, techniki specjalnej, amunicji, umundurowania, zakupy wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy, sprzętu szkoleniowo-dydaktycznego i gospodarczo-kwaterunkowego oraz modernizacja sprzętu laboratoryjnego.
Ponadto, jak czytamy, konsekwencją wzmocnienia etatowego funkcjonariuszy, wynikającą z programu modernizacji w latach 2022-2025 i powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, będzie dostosowanie w poszczególnych formacjach bazy szkoleniowej.
Zgodnie z informacjami w wykazie prac rządu, nowy program ma także zakładać wzmocnienie kadrowe funkcjonariuszy dedykowane w głównej mierze wzmocnieniu ochrony wschodniej granicy Polski, UE, NATO oraz pracowników cywilnych do wsparcia komórek organizacyjnych, pełniących rolę wspomagającą w Policji i SG.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2025 r.
Na początku marca przedstawiciele związków zawodowych: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, Związku Zawodowego Strażaków "Florian" oraz Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie z ministrem spraw wewnętrznych administracji Tomaszem Siemoniakiem. Wieńczyło ono rozmowy obydwu stron w sprawie m.in. świadczenia mieszkaniowego i planu modernizacji służb. Jednym z zapisów porozumienia jest wdrożenie od 1 stycznia 2026 r. nowego programu modernizacji na lata 2026-2029, który będzie uwzględniał realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia.
ak/ agz/