Ile trwa kadencja Prezydenta RP?
Kadencja Prezydenta RP trwa pięć lat i jedna osoba może zostać wybrana na ten urząd dwukrotnie. Choć druga tura wyborów odbyła się 1 czerwca, a wyniki poznaliśmy następnego dnia, to nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki będzie musiał poczekać, aby przejąć władzę.
Zgodnie z art. 128 Konstytucji RP, kadencja prezydenta rozpoczyna się w dniu objęcia urzędu, a więc w dniu złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Obecny prezydent, Andrzej Duda, został zaprzysiężony na drugą kadencję 6 sierpnia 2020 r., co oznacza, że jego kadencja zakończy się w sierpniu 2025 r.
Zgodnie z art. 291 nowo wybrany Prezydent Rzeczypospolitej składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Wybory prezydenckie i co dalej?
Dzień, w którym Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza wyniki II tury wyborów prezydenckich nie kończy procesu wyborczego. Ważność wyborów musi jeszcze stwierdzić Sąd Najwyższy.
W ciągu 14 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą można zgłosić protest przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej. Sąd Najwyższy rozpatruje protest w składzie 3 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu.
Opinia powinna zawierać ustalenia co do zasadności zarzutów protestu, a w razie potwierdzenia zasadności zarzutów - ocenę, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów kodeksu miało wpływ na wynik wyborów. Uczestnikami postępowania są: wnoszący protest, przewodniczący właściwej komisji wyborczej albo jego zastępca i Prokurator Generalny.
W ciągu 30 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej. Jest ona niezwłocznie przekazywana Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu oraz Państwowej Komisji Wyborczej i publikowana w "Monitorze Polskim". W przypadku stwierdzenia nieważności wyborów, nowe muszą odbyć się w terminie 3 miesięcy od ogłoszenia uchwały.
Jeśli Sąd Najwyższy uzna wybory za ważne, nowy prezydent ma obowiązek złożyć przysięgę w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o ważności wyborów w Dzienniku Ustaw. To ogłoszenie kończy proces wyborczy i przygotowuje Zgromadzenie Narodowe do ceremonii zaprzysiężenia.