Większość z nas popiera pomysł obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Takiego zdania jest łącznie 72,2 proc. respondentów, w tym zdecydowanie „za” jest 22,9 proc. osób – wynika z najnowszego sondażu United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM.

Przeciwną opinię w tej kwestii ma 14,3 proc. ankietowanych, w tym zdecydowanie negatywną ocenę wobec tego pomysłu wyraża 2,5 proc. osób. 13,5 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Respondenci popierają pomysł obniżenia składki niezależnie od poglądów partyjnych. Wśród wyborców obozu rządzącego (KO, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica) za takim rozwiązaniem opowiada się łącznie 69,4 proc., w tym zdecydowanie 20,1 proc. osób. Negatywne zdanie w tej kwestii wyraża w sumie 13,6 proc. osób, z czego zdecydowanie negatywne 2,2 proc. 17 proc. nie wie, co na ten temat sądzi.

W gronie zwolenników opozycji obniżenia składki chciałoby łącznie 77 proc. respondentów. Zdecydowanie pozytywne zdanie w tej kwestii ma nieco więcej niż jedna czwarta respondentów. Odmiennie uważa w sumie 12,4 proc. ankietowanych, w tym zdecydowanie negatywną opinię zaznaczyło 3,6 proc. osób. 10,5 proc. opozycyjnych wyborców nie ma zdania.

W grupie niezdecydowanych i niegłosujących rozwiązanie to popiera 70,4 proc., w tym zdecydowanie 23,9 proc. badanych. Przeciwko jest w sumie 17,9 proc. ankietowanych. Wariant „trudno powiedzieć” zaznaczyło 11,7 proc. osób.

Ofensywa legislacyjna w sprawie składki nieco wyhamowała. We wtorek po południu na połączonych obradach sejmowych komisji zdrowia oraz finansów publicznych posłowie zarekomendowali przyjęcie rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W myśl zaproponowanych przepisów przy obliczaniu wysokości składki zdrowotnej nie będą uwzględniane przychody ze sprzedaży środków trwałych. Na nowej ustawie skorzystają także najmniej zarabiający przedsiębiorcy. Wysokość minimalnej składki ma być obliczana bowiem nie od całości minimalnego wynagrodzenia, ale od 75 proc.

– Przyczyni się to do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody – tłumaczyła posłanka Katarzyna Kierzek-Koperska, sprawozdawczyni komisji, z KO. Projekt zakłada wejście nowych przepisów w życie 1 stycznia 2025 r., natomiast nowe rozliczenie składek ma obowiązywać od 1 lutego 2025 r.

Pierwotnie do głosowania nad projektem ustawy miało dojść wczoraj. Tak się jednak nie stało. – Chcieliśmy mieć pewność, że tam nie ma błędów, że tam nie jest zawarty jakiś pasztet legislacyjny, który później trzeba będzie konsumować. Więc daliśmy jej chwilę, daliśmy jej normalny tryb, ale głęboko wierzę, że ona zostanie uchwalona – tłumaczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia na środowej konferencji prasowej. Kolejne posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 4–5 grudnia. ©℗

ikona lupy />
Jak oceniasz pomysł obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe