Dorota Brejza przed komisją śledczą ws. Pegasusa

"Dzisiaj na #KomisjaPegasus przesłuchanie mec. Doroty Brejzy. Trzeba wszystkim pokazać, po co pisorg.pl był ten nielegalny i szkodliwy program. Zaczynamy o 10.00" – napisał w dzisiejszym poście na platformie X poseł Tomasz Trela, zastępca przewodniczącego komisji śledczej ws. Pegasusa.

Zgodnie z zamieszczonym na oficjalnej stronie Sejmu RP harmonogramem prac komisji śledczej ws. Pegasusa, na 3 października zaplanowano przesłuchanie Doroty Brejzy. Została wezwana w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Transmisja posiedzenia komisji śledczej ws. Pegasusa – 3 października 2024 r.

Transmisję posiedzenia komisji śledczej ws. Pegasusa można obejrzeć online. Przesłuchanie adwokat Doroty odbędzie się na posiedzeniu jawnym. Początek posiedzenia o godzinie 10:00.

Kim jest Dorota Brejza?

Adwokat Dorota Brejza ukończyła z wyróżnieniem prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz uzyskała absolutorium w Instytucie Socjologii UW. Po odbyciu aplikacji w Bydgoszczy, w 2012 r. otrzymała uprawnienia adwokackie. Prowadzi kancelarię w Inowrocławiu. W 2024 r. została uznana przez "Dziennik Gazeta Prawna" za najbardziej wpływową prawniczkę 2023 roku. Wyróżnienie przyznano jej za zaangażowanie w wyjaśnienie i nagłośnienie afery dotyczącej nadużywania przez polskie służby oprogramowania szpiegującego Pegasus. Jako pełnomocniczka swojego męża, Krzysztofa Brejzy, doprowadziła między innymi do podjęcia przez prokuraturę śledztwa oraz wygrania przed sądem sprawy przeciwko z TVP za publikację nieprawdziwych materiałów na ten temat. Działa także na rzecz wzmocnienia kontroli sądowej nad stosowaniem przez służby tego typu środków oraz przyznania praw inwigilowanym obywatelom.