W 2025 roku około 230 tysięcy osób w Polsce otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra obrony narodowej, kwalifikacje te odbędą się między 3 lutego a 30 kwietnia.

Głównym celem tego procesu jest ustalenie zdolności danej osoby do czynnej służby wojskowej poprzez przypisanie odpowiedniej kategorii zdrowotnej. Wezwanie na kwalifikację wojskową nie oznacza automatycznego powołania do służby, lecz jest etapem weryfikacyjnym.

Kto do kwalifikacji wojskowej?

Na kwalifikacje wojskowe zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2006 roku oraz ci z lat 2001-2005, którzy dotychczas nie uzyskali określonej kategorii zdolności. Do tego dołączą osoby, które wcześniej zostały uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia, jeśli okres tej niezdolności kończy się przed upływem kwalifikacji.

Ponadto, kobiety z lat 1998-2006, posiadające odpowiednie kwalifikacje do służby wojskowej lub uczące się w zawodach mundurowych, również mogą zostać wezwane. Na kwalifikacje mogą również zgłosić się osoby, które ukończyły 18 lat i chcą to zrobić dobrowolnie, jak również te, które mają nieuregulowany status wojskowy.

Kwalifikacje te będą prowadzone przez Wojskowe Centra Rekrutacji, które zastąpiły dawne Wojskowe Komisje Uzupełnień.