Za twórcą Red is Bad wystawiono list gończy. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak w rozmowie z Polsat News, dzień wcześniej Sąd Okręgowy w Katowicach zastosował wobec Pawła Szopy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego zatrzymania na 90 dni.

W rozmowie z Polsat News rzecznik Prokuratury Krajowej potwierdził wydanie za Pawłem Szopą listu gończego.

– Zgodnie z przepisami poszukiwać kogoś listem gończym można tylko w zakresie osoby wobec, której wydano postanowienie o aresztowaniu tymczasowym – przekazał Przemysław Nowak.

List gończy za Pawłem Szopą

Przypomnijmy: pod koniec sierpnia prokuratura poinformowała, że Pawłowi Szopie i Michałowi K. postawiono zarzuty w sprawie dotyczącej rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Mogę podać tylko ogólnie, że jest to zarzut brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków celem osiągnięcia korzyści majątkowej – powiedział prok. Nowak w rozmowie z telewizją.

Wczoraj (2 września 2024) Bartosz Lewandowski pełnomocnik Pawła Szopy poinformował, że o fakcie odbycia się posiedzenia w tej sprawie dowiedział się z mediów i z komunikatu prokuratury.

"Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, w której Sąd nie zawiadamia obrońcy o terminie posiedzenia, na którym za zapaść postanowienie o pozbawieniu człowieka wolności. (...) To jest rażące naruszenie prawa do obrony gwarantowanego nie tylko przez przepisy polskiej procedury karnej, polskiej Konstytucji, ale również Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności" – napisał pełnomocnik w serwisie X.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Prokuratura Krajowa w komunikacie z 22 sierpnia poinformowała, że w toku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w RARS prokurator sporządził postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dwóch kolejnych osób - Michała K. i Pawła Sz.

Sąd wówczas zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Michała K., co pozwoliło na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym.

"W toku prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) uzyskano materiał dowodowy pozwalający na sporządzenie zarzutów brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 231 § 1 i 2 k.k.) wobec dwóch kolejnych osób: Michała K. i Pawła Sz." – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Jak wskazano, miejsce pobytu podejrzanych jest nieznane, co uniemożliwiło wówczas podjęcie z ich udziałem czynności procesowych. Sąd uznał, że w przypadku obu podejrzanych zachodzi ogólna przesłanka stosowania tymczasowego aresztowania z art. 249 k.p.k. w postaci dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im przestępstw.