Zbieranie grzybów w lesie nie zawsze może okazać się dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Kara za pozyskiwanie ich w zabronionym miejscu może bowiem wynieść nawet 5000 złotych.
W tym roku wegetacja roślin oraz grzybów nastąpiła wyjątkowo szybko. Od kilku tygodni doświadczeni grzybiarze, ale też i amatorzy informują na forach internetowych o licznych przypadkach odnajdywania grzybów jadalnych. Nie zawsze jednak ich pozyskiwanie będzie zgodne z prawem.
Kiedy możemy zbierać grzyby?
Idąc na grzyby grzyby, pamiętajmy, że nie wszędzie możemy je zbierać. Choć w większości lasów możemy swobodnie zbierać grzyby, ważne jest, by robić to umiejętnie. Jeśli będziemy zbierać grzyby w sposób niezgodny z przepisami, możemy dostać mandat.
Jaka kara za zbieranie grzybów w miejscu niedozwolonym
Pamiętajmy, że niezależnie od miejsca w Polsce obowiązuje art. 163 Kodeksu wykroczeń, osoba, która w lesie niszczy ściółkę, grzyby lub grzybnię, może zostać ukarana grzywną lub karą nagany. Grzywna za takie wykroczenie może wynieść od 20 do 5 tys. zł.
Również nie zbieramy grzybów w rezerwacie oraz parku narodowym, gdzie wszystkie organizmy są chronione. Z kolei zbieranie grzybów w prywatnym lesie może odbywać się tylko i wyłącznie ze zgodą zarządcy terenu.
Ponadto istnieje kilka miejsc, gdzie zbieranie grzybów jest zabronione. Są to:
- obszary chronione, do których należą rezerwaty i parki narodowe,
- drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne,
- uprawy do 4 metrów wysokości,
- ostoje zwierzyny,
- tereny zarezerwowane dla wojska.
Grzyby chronione - gdzie znajdę listę?
Aby dowiedzieć się, które grzyby są prawnie chronione i jakie są kary za ich zbieranie, warto zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 9 października 2014 r. Dokument ten szczegółowo określa gatunki grzybów objęte ochroną ścisłą, częściową oraz te, które można zbierać w określonych warunkach. Znajdziemy tam również informacje dotyczące gatunków wymagających specjalnych stref ochronnych.