Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którego celem jest całkowity zakaz trzymania psów na uwięzi. Propozycja zgłoszona przez posłów Koalicji Obywatelskiej miałaby wejść w życie sześć miesięcy po dniu ogłoszenia.

Obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzone w 2012 roku, dopuszczają trzymanie psa na uwięzi nie krótszej niż 3 metry i nie dłużej niż przez 12 godzin w ciągu doby. Wnioskodawcy projektu wskazują jednak, że praktyka ta jest niehumanitarna i wiąże się z wieloma cierpieniami zwierząt. Psy trzymane na łańcuchach narażone są m.in. na wrastanie łańcuchów w szyję, utrzymywanie na zbyt ciężkich łańcuchach, przymarzanie łańcuchów do ciała zimą, brak możliwości swobodnego ruchu i zabawy, a także stres i agresję.

Jakie wymiary kojców?

Autorzy projektu proponują, aby jedyną dopuszczalną formą ograniczenia swobody ruchu psa na posesji prywatnej był kojec o określonych wymiarach. Kojec powinien zapewniać schronienie przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, mieć dostęp do światła dziennego, zapewniać dostęp do wody i pożywienia oraz umożliwiać swobodną zmianę pozycji ciała.

Wymiary kojców uzależnione są od wielkości psa:

  • Pies o wysokości w kłębie poniżej 50 cm - minimalna powierzchnia kojca 10 m kw.
  • Pies o wysokości w kłębie 51-65 cm - minimalna powierzchnia kojca 15 m kw.
  • Pies o wysokości w kłębie powyżej 66 cm - minimalna powierzchnia kojca 20 m kw.

Regulacja precyzuje również zasady trzymania więcej niż jednego psa w kojcu, wymogi dla karmiących suk ze szczeniętami oraz obowiązek zapewniania psu utrzymywanemu w kojcu możliwości ruchu poza nim co najmniej dwa razy dziennie.

Pies na uwięzi tylko podczas spaceru lub transportu

Tymczasowe trzymanie psa na uwięzi dozwolone jest wyłącznie w trakcie spaceru z psem lub podczas jego transportu.

Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniona została posłanka Katarzyna Piekarska.