W maju 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do kwietnia 2024 r. o 3,3 proc., s zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rok do roku spadło o 0,5 proc. rok do roku. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia dla biznesu ostatniego tygodnia.

Przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej nominalnie wzrosło o 12,5 proc. r/r w 2023 r. i wyniosło 7 155,48 zł, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak podają analitycy PKO BP, ich prognozy zakładają umiarkowane hamowanie dynamiki wynagrodzeń w kolejnych miesiącach, ze średnim wzrostem na poziomie 11,4 proc. r/r w 2024. "Wyraźniejszego spowolnienia, do jednocyfrowego poziomu (7,1 proc.), oczekujemy w 2025, głównie na skutek mniej hojnego wzrostu płacy minimalnej i mniejszej waloryzacji płac w sferze budżetowej" - czytamy w "Dzienniku Ekonomicznym".

Inflacja bazowa w maju

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki inflacji bazowej za maj, która wyniosła - po wyłączeniu cen żywności i energii - 3,8 proc. z 4,1 proc. w kwietniu i była najniższa od lipca 2021 roku.

Natomiast inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,6 proc. r/r w maju 2024 r. wobec 2,4 proc. r/r miesiąc wcześniej, W ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,2 proc. Inflacja HICP w Polsce spadła do 2,8 proc. r/r w maju 2024 r. wobec 3 proc. r/r inflacji miesiąc wcześniej, szacuje unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,1 proc.

"H.Wnorowski (RPP) powiedział, że inflacja CPI przez kilka miesięcy pozostanie w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu, a w 3q24 inflacja wyjdzie poza to pasmo. Członek RPP jest bardziej optymistyczny niż wielu ekspertów ponieważ, uważa że korzystna sytuacja na giełdach energii może sprawić, że inflacja będzie niższa niż prognozowano" - podają analitycy PKO BP w "Dzienniku Ekonomicznym".

KE objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska objęła w środę procedurą nadmiernego deficytu Polskę i sześć innych krajów członkowskich, w tym m.in. Francję i Włochy. Oznacza to, że każdy z nich będzie musiał przedstawić plan działań naprawczych, które zamierza podjąć, by obniżyć deficyt.

PAP przekazała, że wydatki na obronność miały być brane pod uwagę przez Komisję Europejską jako "czynnik łagodzący" przy szacowaniu deficytu, ale w przypadku Polski inwestycje w armię będą uwzględniane dopiero w kolejnych latach - wynika ze sprawozdania. Nakłady te podwoją się w ciągu najbliższych czterech lat.

Ceny paliw mogą wzrosnąć

Polski Instytut Ekonomiczny ocenił, że ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 proc.

W opublikowanej najnowszej edycji "Tygodnika Gospodarczego PIE" Instytut przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że w Polscezużycie benzyny w latach 2020-2024 w sezonie wakacyjnym wzrasta o 17 proc., a oleju napędowego o 8 proc. w porównaniu do średniej rocznej. W latach 2021-2023 ceny benzyny na stacjach paliw w Polsce podczas wakacji były o 5 proc. wyższe niż w pozostałych miesiącach roku - zwraca uwagę PIE