Posłowie PiS: Rafał Bochenek i Kamil Bortniczuk ocenili, że do spółek Skarbu Państwa powróciły metody zarządzania sprzed 2015 r., kiedy to spółki notowały straty i były obsadzane przez partyjnych nominatów. Politycy PiS w ten sposób skomentowali niższy zysk netto Orlenu za I kwartał tego roku.

Orlen: Zyski spółki w pierwszym kwartale 2024 r.

Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego - podała w środę spółka w skonsolidowanym raporcie kwartalnym.

Krytyka zarządzania spółkami Skarbu Państwa

Bochenek powiedział podczas konferencji w Sejmie, że "wróciły stare metody w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa sprzed 2015 r., kiedy spółki traciły na wartości, notowały znaczące straty i były obsadzane przez partyjnych nominatów". "Kiedy rządzi PO, PSL, Trzecia Droga, to brakuje pieniędzy" - stwierdził rzecznik PiS.

Jego zdaniem, osoby obsadzone w spółkach Skarbu Państwa za rządów PiS, jak b. prezes Orlenu Daniel Obajtek, potrafiły skutecznie i dobrze nimi zarządzać.

Ocena osiągnięć Orlenu pod rządami PiS

"W ostatnich latach, za naszych rządów, spółka notowała spektakularne sukcesy, bardzo dobre wyniki, przejęcia na rynkach międzynarodowych" - powiedział Bortniczuk.

Dodał, że ceny paliwa są wyższe, a zysku nie ma. "Wystarczyło kilka miesięcy rządów +koalicji 13 grudnia+, aby Orlen wypracował 7 mld zł zysku mniej" - wskazał Bortniczuk.

Wyniki finansowe Orlenu w trudnym otoczeniu ekonomicznym

Podczas czwartkowej konferencji wiceprezes Orlenu ds. finansowych Magdalena Bartoś stwierdziła, że wyniki kwartalne są "bardzo solidne w trudnym i bardziej wymagającym niż w latach poprzednich otoczeniu makroekonomicznym i regulacyjnym".

Poinformowała, że zysk operacyjny Orlenu spadł w I kwartale 2024 r. o 11,5 mld zł, licząc rok do roku. "Z czego za 6,6 mld zł odpowiadają warunki rynkowe, czyli niższe marże petrochemiczne, niższe marże rafineryjne, niższa cena gazu, niższa cena energii elektrycznej, a za kolejne 4,2 mld zł odpowiada odpis gazowy, czyli nasza kontrybucja do systemu wsparcia organizowanego przez państwo. I właściwe te dwa elementy wyjaśniają całą zmianę zysku" - wyjaśniła.(PAP)

kmz/ mrr/