W piątek 26 stycznia, po godz. 10, Sejm wznowił obrady; posłowie mają wybrać członków komisji śledczej ds. Pegasusa. Sejm wysłucha informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022.

Na początku obrad ślubowania poselskie złożyła Magdalenę Łośko; zastąpiła ona Krzysztofa Brejzę z KO, który objął mandat europosła. Stało się to po tym jak Radosław Sikorski, który był eurodeputowanym, zostal szefem polskiej dyplomacji.

Sejm odebrał też ślubowanie od nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosława Wróblewskiego.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Sejm ma wybrać członków komisji śledczej ds. Pegasusa, która ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie 16 listopada 2015 r. - 20 listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.

Członkami komisji mają być: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS, Magdalena Sroka z PSL-Trzeciej Drogi, Paweł Śliz z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Co jeszcze w Sejmie w piątek?

Ponadto Sejm wysłucha informacji bieżącej rządu w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości, o którą zwracał się do ministra sprawiedliwości Klub Parlamentarny KO.

Ministrowie będą też odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących, m.in. dotyczące protestu polskich przewoźników drogowych na drogach dojazdowych do polsko-ukraińskich przejść granicznych. O informację na ten temat wnioskowali posłowie klubu PSL. Klub Konfederacji chce zapytać o polsko-ukraińskie rozmowy na szczeblu resortów rolnictwa w związku z dwustronną umową o handlu rolnym, a posłowie PiS o trudną sytuację w rolnictwie spowodowanej złą polityką UE, którą realizuje rząd Donalda Tuska, i postulaty zgłoszone przez rolników w trakcie protestów 24 stycznia.

Posłowie KO zwrócą się do szefa MON z pytaniem o koszty i działania podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej powołanej w 2016 r. i prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.

Posłowie wysłuchają też informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 rok, a także informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022.