Marihuanę medyczną można nabyć w polskich aptekach na receptę od roku 2017. Konfederacja w 2017 w większości głosowała przeciwko wprowadzeniu tej formy ziołolecznictwa do systemu zdrowia. Teraz posłowie Konfederacji chcą pełnej legalizacji marihuany, także do użytku rekreacyjnego.

Legalizacja marihuany jako sprawa “ponad podziałami”

Poseł Berkowicz (Konfederacja):

Powołaliśmy w czwartek parlamentarny zespół do spraw legalizacji marihuany; zapraszamy wszystkich posłów innych opcji politycznych, którzy zgadzają się z naszymi postulatami do dołączania.

Berkowicz tak uzasadnia próbę pełnej legalizacji marihuany: “Jesteśmy wolnościowcami i uważamy, że każdy dorosły człowiek co do zasady może robić wszystko, nawet sobie szkodząc, dopóki nie narusza wolności drugiego człowieka. Na tym polega różnica między dorosłym i dzieckiem, że dziecku można coś zakazać, żeby sobie nie zrobiło krzywdy, a dorosły to jest ktoś, kto sam decyduje, co zrobić ze swoim życiem i ponosi za to odpowiedzialność”.

Według niego, "odrzucenie tej oczywistej zasady powoduje, że państwo traktuje wszystkich jak dzieci". "Dlatego powołaliśmy dzisiaj parlamentarny zespół do spraw legalizacji marihuany" - oświadczył poseł Konfederacji.

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany

Berkowicz przypomniał, że parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany został powołany również w poprzedniej kadencji Sejmu. "Nie dało się tego przeprowadzić, bo rządził PiS. Teraz rządzą ludzie, którzy twierdzą, że są bardziej wolnościowi. Mam nadzieję, nie wielką, ale jednak, że okaże się, to w tej kwestii przynajmniej prawdą i zmiana władzy w tej kwestii okaże się realną zmianą" - powiedział polityk.

Berkowicz zaprosił też wszystkich posłów innych opcji politycznych, którzy - jak mówił - "zgadzają się co, do zasady z naszymi postulatami, żeby dołączali do naszego powołanego dzisiaj zespołu".

Gdyby postulat legalizacji marihuany został zrealizowany, Polska dołączyłaby do wielu krajów Europy i świata, które legalną marihuanę mają w swoich prawach.