W poniedziałek rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé. W tym dniu odbędzie się również głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym to Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

Posiedzenie Sejmu 11 grudnia - transmisja obrad

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 r. mija 14 dni od zaprzysiężenia trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów musi zatem w poniedziałek przedstawić programu działania Rady Ministrów i złożyć wniosek o udzielenie jej wotum zaufania. Czy trzeci rząd Mateusza Morawieckiego uzyska wotum zaufania?

To będzie można zobaczyć podczas transmisji obrad Sejmu, która zostanie opublikowana na platformie YouTube.

W poniedziałek o godz. 10 Morawiecki przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego odbędzie się o godzinie 15.00.

Sejmowy harmonogram na poniedziałek 11 grudnia

Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów tzw. w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.

Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk. 10 listopada przewodniczący tych partii podpisali umowę koalicyjną; łącznie formacje te mają 248 posłów.

W poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym - wynika z harmonogramu Sejmu. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera.

W ostatni czwartek Sejm zmienił swój regulamin, tak aby głosowanie w tzw. drugim kroku konstytucyjnym przebiegało przy użyciu urządzeń do liczenia głosów oraz poprzez podniesienie ręki. Wcześniej regulamin przewidywał wybór premiera za pomocą imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

Szczegółowy harmonogram poniedziałkowych prac w Sejmie wygląda następująco:

  • godz. 10:00–15:00– przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła), (pkt 36),
  • godz. 15:00–15:05– głosowanie,
  • godz. 15:05–16:30– przerwa (w przerwie zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów - termin wyznacza Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, sporządzenie druku),
  • godz. 16:30–18:45– wybór Prezesa Rady Ministrów (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła), (pkt 37),
  • godz. 18:45–19:00– głosowanie,
  • godz. 19:00–20:00– ew. oświadczenia poselskie.