We wtorek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy mają przedstawić pierwsze deklaracje ws. stanowisk przy tworzeniu nowego rządu oraz udzielić poparcia Donaldowi Tuskowi na urząd premiera - ustaliła PAP w źródłach w tych partiach.

Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko poinformował w poniedziałek w Radiu Zet, że we wtorek, wstępnie o godz. 10, ma dojść do wspólnego oświadczenia trzech ugrupowań Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, żeby - jak mówił - "wspólnie pracować nad umową koalicyjną i nad tworzeniem przyszłego rządu, którego premierem - w sposób naturalny - będzie Donald Tusk".

Jak wynika z informacji PAP, we wtorek podczas wspólnego oświadczenia, które najpewniej odbędzie się w Sejmie, liderzy mają zadeklarować poparcie dla Donalda Tuska na urząd premiera. Ponadto, choć to jeszcze nie jest pewne, poinformować ilu będzie wicepremierów i przedstawiciele, których ugrupowań obejmą funkcje marszałka Sejmu i Senatu w nowym parlamencie.

Pozostałymi ustaleniami i szczegółami mają się zająć osobny zespół negocjacyjny. Koalicję Obywatelską będzie reprezentował w nim sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, Trzecią Drogę wiceprezes Polski 2050 Michał Kobosko oraz wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a Lewicę szef klubu Krzysztof Gawkowski i sekretarz klubu Dariusz Wieczorek.

W ubiegłym tygodniu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Jak podała, PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

Na PiS oddano 7 mln 640 tys. 854 głosy, na KO - 6 mln 629 tys. 402, na Trzecią Drogę - 3 mln 110 tys. 670, na Nową Lewicę - 1 mln 859 tys. 018, zaś na Konfederację - 1 mln 547 tys. 364. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Od wtorku prezydent Andrzej Duda będzie prowadził konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. (PAP)

gb/ par/