Komisja Finansów Publicznych przyjęła we wtorek projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur wraz z poprawkami.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w piątek omawiała projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu jest objęcie przedsiębiorców obowiązkiem wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Wejdą one w życie od 1 lipca 2024 r.

Podczas prac w komisji zgłoszono poprawki, które miały charakter porządkujący i legislacyjny, poprawiały także błędy, jakie znalazły się w projekcie. Poprawki zostały zaakceptowane przez komisję. Projekt trafi teraz na drugie czytanie podczas trwającego posiedzenia Sejmu.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu, Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Zauważono, że jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.

Wskazano, że szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco - w czasie rzeczywistym - informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych, w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

W uzasadnieniu przypomniano także, że polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez rząd, KSeF ma się stać obowiązkowy od 1 lipca 2024 r.

Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC). (PAP)

ms/ mmu/