Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł o 0,6 pkt m/m w marcu 2023 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Był to ósmy z rzędu spadek wartości wskaźnika i jeden z najwolniejszych w tym czasie, podkreślono.

Ubywa przedstawicieli gospodarstw domowych spodziewających się wzrostu cen szybszego niż dotychczas na rzecz grupy spodziewającej się wolniejszego wzrostu cen.

"Wskazuje to na stopniowe wyczerpywanie się czynników działających w kierunku dezinflacji, zwłaszcza tych leżących po stronie oczekiwań inflacyjnych. Oczekiwania inflacyjne były do tej pory jednym z wiodących czynników odpowiedzialnych za spadki WPI. Skumulowana wartość dotychczasowych spadków wskaźnika stanowi zaledwie niecałe 25 proc. jego uprzedniego wzrostu. Odpowiada to możliwości spadku inflacji w perspektywie kilku najbliższych miesięcy do poziomu około 13,6 proc. To nadal bardzo wysoki poziom, trudny do zaakceptowania dla konsumentów i przedsiębiorców" - czytamy w raporcie.

Wzrost cen za wyroby

Przewaga odsetka firm planujących w najbliższym czasie podnieść ceny na swe wyroby nad odsetkiem tych, którzy zamierzają je obniżyć przekracza 18 pkt proc., zaznacza Biuro.

"Najsilniejszego wzrostu cen można spodziewać się w przemyśle skórzanym, farmaceutycznym, u producentów urządzeń elektrycznych oraz u producentów żywności" - czytamy dalej.

Obniżki cen

Tendencje do obniżek cen dominują w branży papierniczej i sektorze energetycznym. W przetwórstwie ropy naftowej przewaga tendencji do obniżek cen nad tendencjami do podwyżek sięga ok. 20 pkt proc.

"Przetwórstwo ropy naftowej to sektor, gdzie ceny w niedalekiej przeszłości rosły najszybciej i miały wpływ zarówno na koszty produkcji w pozostałych sektorach, a w konsekwencji na wskaźnik inflacji CPI" - podkreślono.

"Od września ubiegłego roku obniża się również wskaźnik cen surowców publikowany przez IMF, choć spadki nie są już tak znaczne jak jesienią ub. roku. Obecnie wskaźnik cen surowców IMF jest o 5 proc. niższy niż przed rokiem" - napisano także w materiale.

(ISBnews)