Przekazał też, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła się o zaopiniowanie projektów m.in. przez przedstawicieli sądów. "Będziemy również brali pod uwagę uwagi, które będą napływały z tych instytucji" - zaznaczył.

W środę rano w Sejmie odbyło się spotkanie marszałek Sejmu i premiera z szefami klubów parlamentarnych i kół dotyczące trybu pracy nad projektem nowelizacji ustawy o SN, który wpłynął do Sejmu w nocy z wtorku na środę. Jak poinformował minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk jest to projekt, który wypełni kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO. Jak mówił, zgodnie z projektem, sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów będzie Naczelny Sąd Administracyjny.

Liderzy opozycji na wspólnej konferencji przekazali potem, że zgodzili się na procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale nie w pilnym trybie.

Reklama

Premier zaapelował zaś następnie do "niektórych członków naszego obozu politycznego, ale przede wszystkim do opozycji", aby przejść przez ustawę o Sądzie Najwyższym wspólnie i szybko. "Apeluję do opozycji, by nie przedłużać, aby jak najszybciej zająć się ustawą i jak najszybciej przyjąć ją w polskim parlamencie" – mówił premier na konferencji prasowej.

Reklama

Pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym ma zostać przeprowadzone w czwartek; we wtorek odbędzie się dalszy ciąg posiedzenia Sejmu i wtedy zostanie przeprowadzone drugie i trzecie czytanie.

Rzecznik PiS był pytany w Sejmie o to, czy będzie po stronie rządu otwartość na przyjęcie poprawek opozycji. "Nie chcę wyprzedzać rzeczywistości. Poczekajmy na prace w komisji, jakie te poprawki będą, bo opozycja tak naprawdę jeszcze nie zapoznała się do końca z tym projektem. Politycy wypowiadali się, że potrzebują chwilę, by siąść nad tymi przepisami ustawowymi i je przeanalizować" – powiedział Bochenek.

"Również nasi koalicjanci, wiem, że również się pochylają nad tą ustawą. Także poczekajmy, będą prace komisyjne, będziemy się pochylać nad każdą poprawką, sprawdzać, na ile zaproponowane rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia do projektu" – dodał.

Na pytanie, czy będą konsultacje społeczne projektu, rzecznik PiS przekazał, że z informacji, które posiada, "marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała stosowne pisma, zwróciła się do przedstawicieli, reprezentantów poszczególnych sądów o to, by zaopiniowali projekt ustawy". "Takie wystąpienia zostały poczynione przez panią marszałek. Będziemy również brali pod uwagę uwagi, które będą napływały z tych instytucji" – dodał.

Odnosząc się do kwestii tego, czy prowadzone będą rozmowy z Senatem, aby szybko procedować ustawę, Bochenek powiedział, że jest apel premiera, który zaapelował do wszystkich sił, aby ustawę wspólnie i możliwie sprawnie przeprocedować w polskim parlamencie. "W Sejmie proces jest już zarysowany, jak będzie wyglądał harmonogram. Przed nami również prace senackie. (...) Liczymy na to, że w konstytucyjnych terminach, może nawet szybciej się uda, Senat zajmie się tym projektem. Zależy nam na tym, by ta ustawa możliwie szybko została przyjęta" – zaznaczył. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Marcin Chomiuk