Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedzieli usuwanie obostrzeń. Sprawdź, co się zmieni od 1 marca.

„Kolejne kraje znoszą dziś obostrzenia i wracają do normalności, wciąż rekomendując szczepienia, znoszenie obostrzeń jest skonsultowane z radą ds. Covid” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj znosimy większość obostrzeń, nadal tylko będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza w komunikacji publicznej i sklepach

Co się zmieni od 1 marca

 • zniesione zostaje zalecenie pracy zdalnej
 • powyższe dotyczy też przywrócenia normalnej pracy urzędów
 • zniesione zostają obostrzenia gospodarcze w tym limity osób w pomieszczeniach, ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
 • utrzymany zostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej i w sklepach
 • utrzymana zostaje izolacja i kwarantanna dla domowników w czasie skróconym
Zakrywanie nosa i ust obowiązywać będzie nadal w przestrzeniach zamkniętych – w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem.

Obowiązujące zasady izolacji i kwarantanny

Jeśli ktoś zachoruje na covid, nadal będzie musiał poddać się izolacji. Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał. Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Co ważne, jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

Kwarantanna obowiązuje także po powrocie z zagranicy – ale tylko w sytuacji, kiedy dana osoba nie ma ważnego paszportu covidowego – i trwa 7 dni.

Maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Na razie pozostają. Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku noszenia maseczek będzie podejmowana na podstawie obserwacji trendów dotyczących liczby nowych zakażeń COVID-19 i zapadnie najwcześniej za około dwa tygodnie - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Niedzielski wskazał, że Ministerstwo Zdrowia nie obserwuje "przyspieszenia epidemicznego" w związku z powrotem do szkół.

Jakie obostrzenia istniały od początku lutego?

 • 7-dniowa kwarantanna dla wszystkich od 15.02.
 • kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny od 15.02.
 • likwidacja kwarantanny z kontaktu od 11.02.
 • 7-dniowa kwarantanna przyjazdowa (wyłącznie dla osób bez UCC) od 11.02.
 • reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych bez zmian
 • 21 lutego koniec nauki zdalnej