W piątek na godz. 13 została zwołana sejmowa komisja kultury i środków przekazu, która zajęła się ustawą o radiofonii i telewizji. We wrześniu odrzucił Senat.

Komisja zajęła się uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. 9 września Senat podjął uchwałę, w której w której odrzucił przyjętą przez Sejm ustawę zwaną potocznie Lex TVN.

Posłowie opozycji podnosili w czasie dzisiejszych obrad, że tryb zwołania komisji jest niezgodny z regulaminem Sejmu. Posłowie informowali, że zostali powiadomieni sms-owo na pół godziny przed posiedzeniem.

Posłowie pytali obecnego na sali przedstawiciela biura prawnego o opinię. Powiedział: "Przepis mówi, że zawiadomienie o posiedzeniu komisji powinno być przynajmniej trzy dni przed. Przepis mówi o terminie trzydniowym. Natomiast jeśli chodzi o praktykę w pracach parlamentarnych , to jest ona różna, nie zawsze ten termin trzydniowy jest zachowywany. Jeśli chodzi o skrócenie to przepisy są, ale dotyczą pierwszego czytania na komisji Tam jest możliwość skrócenia terminu. "

Po tej wypowiedzi, wiceprzewodniczący Marek Suski zarządził głosowanie nad skróceniem trzydniowego terminu. Wniosek został zaakceptowany.

Po serii kolejnych wniosków i głosowań posłowie opozycji opuścili obrady podnosząc, że nie będą uczestniczyli w nielegalnym posiedzeniu.

Ostatecznie posłowie negatywnie zaopiniowali uchwałę Senatu z 9 września. Sprawozdawcą komisji został wybrany Marek Suski.

ikona lupy />
nieznane

Sejm przychylił się do sprawozdania komisji i odrzucił uchwałę Senatu.

ikona lupy />
sejm.gov.pl

Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane

Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP - oświadczył w piątek charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Waszyngton oczekuje, że prezydent Andrzej Duda "będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami".

Co to jest Lex TVN?

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

9 września Senat odrzucił tę nowelizację.

We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.

Przed głosowaniem KRRiT jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

24 sierpnia prezydent Andrzej Duda ocenił tę nowelizację jako "bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów". Szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot i prezydencki minister Andrzej Dera zapowiedzieli we wrześniu, że prezydent jest gotowy zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w przyjętym przez Sejm kształcie.