W przeprowadzonym dla nas badaniu United Surveys na początku maja Zjednoczona Prawica miała 33,5 proc. Na drugim miejscu była Polska 2050 z poparciem na poziomie 21,9 proc. KO miała wówczas zaledwie 12,1 proc. Notowania rządzącej koalicji od tego czasu praktycznie się nie zmieniły.
Gdyby przełożyć badanie na mandaty, wybory wygrałby PiS, uzyskując 196 mandatów. Jednak miałby spore kłopoty z utrzymaniem rządu, gdyż potrzebowałby do tego 25 głosów Konfederacji. Musiałby się też porozumieć z PSL – 19 posłów. W takim przypadku bardziej prawdopodobny jest koalicyjny rząd obecnych ugrupowań anty-PiS, który miałby 239 głosów. – Widać dobry wiatr dla opozycji, której nawet podział na kilka ugrupowań pozwala na osiągnięcie dobrego wyniku w Sejmie. Myślę, że to początek trendu i najbliższe tygodnie oraz miesiące powinny pokazać, że możliwe jest odebranie władzy PiS – mówi rzecznik KO Jan Grabiec.
Ponad połowa Polaków wątpi jednak, że notowania opozycji może poprawić Donald Tusk. Przeciwnego zdania jest 42 proc. ankietowanych. Taki podział to głównie efekt szczegółowych opinii w poszczególnych elektoratach. O ile 76 proc. wyborców PiS uważa, że Tusk nie doprowadzi do zmiany układu rządzącego, o tyle wśród wyborców KO czy Lewicy przeciwnego zdania jest około dwie trzecie, a więc zbyt mało, by przeważyć szalę na korzyść Tuska. Co więcej 30 proc. wyborców zarówno KO, jak i Lewicy w taki efekt powrotu Tuska wątpi. – Nawet w elektoracie Tuska nie widać euforii z powodu jego powrotu. Wydaje się, że wyborcy PO nie zostali porwani tym agresywnym wejściem – komentuje wyniki badania Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS.
Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do sejmu, to czy wziąłbyś w nich udział?

Polacy są mocno podzieleni w opinii, czy powrót Donalda Tuska do krajowej polityki doprowadzi do odebrania władzy PiS. Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że przewagę mają sceptycy. Natomiast efekt powrotu Donalda Tuska widać w badaniu preferencji politycznych. Na pierwszym miejscu jest Zjednoczona Prawica z 33 proc., ale już na drugim KO z wynikiem 18,6. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni znalazła się na trzecim miejscu.

PiS odłożył wysłanie do konsultacji projektu ustawy podatkowej Polskiego Ładu. Chce się wcześniej dogadać z Porozumieniem. Z informacji DGP wynika, że premier zaproponował Gowinowi dalsze korekty w ryczałcie dla osób, dla których podatek liniowy przestałby być atrakcyjny po wprowadzeniu zmian w składce zdrowotnej.