O nowych zasadach dowiedzieliśmy się w poniedziałek podczas briefingu prasowego sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcina Horały.

- Chodzi zarówno o transport drogą lądowa, jak i transport lotniczy - mówił rzecznik rządu.

- Zasady są dwojakiego rodzaju - mówił Horała. - Dla strefy Schengen: dla podróżnych obowiązkowa kwarantanna, ale będzie z niej zwalniało pokazanie testu z wynikiem negatywnym, nie starszego niż 48 godzin. W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości, wszyscy podróżni, nawet jeżeli pokażą jakiś test, i tak dostaną decyzję o kwarantannie. Każdy z tych dwóch rodzajów podróżnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) po skierowaniu na kwarantannę będzie mógł wykonać test w Polsce i jeżeli wynik będzie negatywny, kwarantanna będzie zdjęta.

Reklama

- Musimy ostrzec pasażerów, że na pewno będzie się to wiązało z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku - uprzedził wiceminister infrastruktury. - Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu.

Zwalniać z kwarantanny ma zarówno test PCR, jak i antygenowy.

Jeżeli osoba np. lecąc z Brazylii przesiądzie się w Niemczech i stamtąd przyleci do Polski, będzie traktowana jako podróżny ze strefy Schengen. Oczywiście w razie takiej przesiadki obowiązują ją także niemieckie przepisy sanitarne.

Modyfikacja zasad kwarantanny granicznej nastąpi od 30 marca.

"Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny" - powiedział rzecznik rządu.

Rzecznik rządu, dopytywany przez PAP, potwierdził później, że z kwarantanny zwolnione będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19. "Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej" – doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze.

Z kwarantanny, jak potwierdził Müller, zwolnieni będą również ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają. Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, podróżny będzie zwalniany z kwarantanny.