Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej model SAN - podało we wtorek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Społeczne Agencje Najmu to podmioty, które będą pośredniczyć między właścicielami mieszkań na wynajem oraz osobami o średnich lub niższych dochodach, zainteresowanymi najmem.

"Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy wprowadzającej model SAN" - czytamy we wtorkowym wpisie na Twitterze MRPiT, odnoszącego się do tzw. rynkowej części pakietu mieszkaniowego.

Dodano, że Społeczne Agencje Najmu "to podmioty, które będą pośredniczyć między właścicielami mieszkań na wynajem oraz osobami o średnich lub niższych dochodach, zainteresowanymi najmem".

Chodzi o projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Przepisy, których celem - jak zaznaczało wcześniej MRPiT - jest stabilizacja sytuacji na rynku najmu nieruchomości, zakładają rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na Start".

Według twórców przepisów projekt ma też "złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowy ograniczeń administracyjnych wprowadzonych w związku z epidemią". Projektodawca wskazał, że już w pierwszych miesiącach epidemii widać było zmniejszenie popytu na najem długoterminowy na skutek zamknięcia wyższych uczelni i sektorów gospodarki, które najczęściej zatrudniają młode osoby, a także wyjazdu z Polski pracowników z Ukrainy. Skutki epidemii, poprzez ograniczenie ruchu turystycznego, odcisnęły się też na najmie krótkoterminowym.

Projekt przewiduje wprowadzenie modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi spełniającymi określone kryteria społeczne i ekonomiczne. "Formuła ta ma ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez osoby o średnich i niższych dochodach" - wyjaśniał resort.

Projektowane rozwiązania obejmują zasady zawierania i wypowiedzenia umów między podmiotami zaangażowanymi w system działania SAN (gminą, SAN, właścicielem lokalu mieszkalnego, najemcą lokalu mieszkalnego), zakres uchwały uchwalanej przez gminę, w której określa się m.in. kryteria uprawniające najemców do zawierania umów z SAN, zasady zwolnień podatkowych dla właścicieli mieszkań oraz zasady korzystania przez najemców z dopłat do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na Start".

Jak wskazano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy "uzupełnia inne działania rządu ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych oraz incydentalną pomoc najemcom mającym problem z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów spowodowanej pandemią".

Oceniono, że wskutek zawierania wieloletnich umów z właścicielami mieszkań zwiększa się m.in. bezpieczeństwo i stabilność najmu.

Zgodnie z projektem SAN-y specjalizują się w dzierżawieniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu mogą wynegocjować obniżenie stawki czynszu.

Jak zaznaczono, funkcjonowanie SAN wiąże się z szeregiem korzyści społecznych, przestrzennych i finansowych. "Dzięki ich działalności następuje zwiększenie dostępności mieszkań bez konieczności ponoszenia przez władze publiczne wydatków na budowę nowych obiektów (wskutek użytkowania mieszkań istniejących)". Zwrócono uwagę, że przekłada się to "na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej i społecznej, a także przeciwdziała zjawisku gettoizacji poprzez rozproszenie najemców o różnych możliwościach i różnym statusie w istniejącej zabudowie".