W ramach Krajowego Planu Odbudowy i nowej perspektywy finansowej UE chcemy przeznaczyć dużo większe środki na rozwój cyfryzacji administracji - powiedział sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski podczas piątkowego Forum Cyfrowej Administracji Publicznej.

"Pandemia udowodniła nam że cyfrowa adminsitracja publiczna to nie tylko przejaw nowoczesności i fanaberia pasjonatów, tylko narzędzie, które pozwala funkcjonować w czasach takiego kryzysu" - ocenił minister Zagórski odpowiedzialny w KPRM za cyfryzację.

Według Zagórskiego opracowane przez Polskę rozwiązania i urzędnicy, którzy je przygotowywali, w czasie pandemii "sprawdzili się w stopniu dużo większym, niż tego się spodziewano".

"Cyfrowa administracja publiczna to jest fakt, cyfrowa administracja skoncentrowana na obywatelu to jest nasza rzeczywistość" - dodał minister.

Według Zagórskiego pandemia koronawirusa przyczyniła się również do nakreślenia nowych wyzwań przed cyfrową administracją publiczną. Jak podkreślił minister, cyfryzacja musi postępować w sposób bardziej zdecydowany i uporządkowany, a podstawą prac w tym zakresie pozostanie architektura informacyjna państwa. "Chcemy systemy administracji publicznej budować w sposób uporządkowany. Chcemy porządkować rejestry, budować platformy, zapewniać interoperacyjność, powodować, żeby dane były dostępne między urzędami, a przede wszystkim powodować, żeby obywatel miał jak najmniej potrzeb związanych z tradycyjnym załatwianiem spraw w urzędzie" - wyjaśnił Marek Zagórski.

"Będziemy chcieli na rozwój cyfrowej administracji przeznaczać dużo większe środki, także z funduszy unijnych. W ramach Krajowego Planu Odbudowy, ale również nowej perspektywy finansowej będziemy inwestować w rozwój systemów IT, w nowe rejestry, w platformy, będziemy inwestować w samych urzędników i podnoszenie ich kompetencji także w zakresie cyberbezpieczeństwa" - zapowiedział.

Jak przypomniał, obecnie realizowane są projekty masowego szkolenia kadr z zakresu cyberhigieny, a w ramach inicjatywy REACT-EU przeznaczony zostanie ponad miliard złotych na cyfryzację urzędów gmin i starostw.

"Wideowizyty w urzędzie, praca zdalna - wierzymy że to już z nami zostanie także po to, aby ułatwić nam funkcjonowanie po pandemii. Chcemy, żeby administracja była nowoczesna, chcemy powiedzieć, że jesteśmy państwem sprawnym, także dzięki administracji" - podsumował Zagórski i dodał, że chce również, aby "obywatele mieli poczucie satysfakcji z wizyty w urzędzie", niezależnie od tego czy z usług polskiej administracji będą korzystać online, czy w sposób tradycyjny.