Ponad 300 zdjęć akt ze śledztwa ws. "afery taśmowej" trafiło do internetu. Przypominamy szczegóły sprawy rozmów polityków podsłuchanych w restauracji "Sowa & Przyjaciele".
.
1
Belka-Sienkiewicz
Pierwszym stenogramem, który ujrzał światło dzienne była rozmowa prezesa NBP Marka Belki z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. W nagraniu pojawiał się także Sławomir Cytrycki. Mężczyźni rozmawiali na temat odwołania Jacka Rostowskiego oraz możliwość sfinansowania deficytu budżetowego przez Narodowy Bank Polski.
Nowak-Parafianowicz
Zanim opadły emocje "Wprost" przedstawił zapis kolejnego nagrania, w którym rozmawiali Sławomir Nowak i Andrzej Parafianowicz. Rozmowę nagrano na początku 2014 roku. Dotyczyła kontroli finansowej u żony Nowaka. Były minister szukał pomocy w tej sprawie. Jak mówił, liczył, że nie uda się powiazać jej działalności z jego rachunkami. Parafianowicz stwierdził, że o wszystkim wie i "zablokował to".
Media / KPRM
2
Rostowski-Sikorski
W drugiej połowie czerwca ujawniono kolejne nagrania. Podczas rozmowy z Jackiem Rostowskim, Radosław Sikorski pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych krytykował relacje Polski z USA, które miały zapewniać fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Graś-Krawiec
W datowanej na luty 2014 roku rozmowie rzecznika rządu, Pawła Grasia z prezesem PKN ORLEN, Dariuszem Krawcem rozmawiano o rocznicy wyborów w 1989 roku oraz kandydaturze Donalda Tuska na stanowisko w UE.
Karpiński-Gawlik
Trzecia rozmowa z tego okresu to nagranie Krawca z ministrem skarbu, Włodzimierzem Karpińskim i wiceministrem Zdzisławem Gawlikiem. Ostatnie nagranie opublikowane przez "Wprost" zawierało dyskusję Piotra Wawrzynowicza z ministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim.
Bloomberg / KEN CEDENO
3
Bieńkowska-Wojtunik
Kolejny rozdział afery to nagrania udostępnione przez tygodnik "Do Rzeczy". Pismo dotarło do nagrań z czerwca 2014 roku. Elżbieta Bieńkowska pełniąca wtedy funkcję szefa MRR rozmawiała z Pawłem Wojtunikiem, szefem CBA. Według ich rozmowy minister Sienkiewicz miał zlecić podpalenie budki przy ambasadzie Rosji podczas Marszu Niepodległości. Z rozmowy wynikało także, że Wojtunik oferował pokoje w Lucieniu po niskich cenach. Podczas rozmowy wulgarnie komentowano pracę Jana Burego.
Media
4
Inne nagrania
Poza rozmowami opublikowanymi, "Wprost" poinformował o nagraniach z rozmowy szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z Janem Kulczykiem. Zaraz potem Kwiatkowski zgłosił się do ABW i poinformował agencję o przebiegu tego spotkania. Na początku 2015 roku do CBA trafiła płyta z kolejnymi 11 podsłuchanymi rozmowami, a tygodnik "Wprost" poinformował, że wśród nagrań może znajdować się zapis spotkania Aleksandra Kwaśniewskiego z Leszkiem Millerem. Według śledztwa prokuratury między lipcem 2013 roku a czerwcem 2014 roku podsłuchano kilkadziesiąt osób.
Media
5
Śledztwo
Już 16 czerwca 2014 roku prokuratur generalny Andrzej Seremet zapowiedział śledztwo ws. podsłuchanej rozmowy Nowak-Parafianowicz. Śledztwo wszczęto także ws. samych podsłuchów. Rozmową Sienkiewicza i Belki prokuratura zajęła się po złożeniu doniesienia przez Zbigniewa Ziobrę. 18 czerwca do redakcji "Wprost" wkroczyło ABW, domagając się przekazania nośników z nagraniami. Akcję skrytykowały m. in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, OBWE i Ministerstwo Sprawiedliwości. Wszystkie nośniki redakcja oddała 21 czerwca, a we wrześniu poinformowano o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Sienkiewicza i Belkę.
Po wybuchu afery ówczesny premier Donald Tusk stwierdził, że nie będzie żadnych dymisji. Sejm udzielił rządowi wotum zaufania.
Po wybuchu afery ówczesny premier Donald Tusk stwierdził, że nie będzie żadnych dymisji. Sejm udzielił rządowi wotum zaufania.">
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama