Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek do Unii Europejskiej o jak najszybsze zakończenie procedur związanych z likwidacją obowiązku wizowego dla ukraińskich obywateli. Poprosił, by UE wypełniła swoje zobowiązania względem Ukrainy.

Wcześniej ambasadorowie państw unijnych poparli propozycję zniesienia przez UE wiz dla Ukraińców, co otwiera drogę do negocjacji z Parlamentem Europejskim w tej sprawie. Ambasadorowie zastrzegli jednak, że powinno to nastąpić razem z wejściem w życie tzw. hamulca bezpieczeństwa, czyli zasad ułatwiających zawieszanie przez UE porozumień o ruchu bezwizowym.

„Cieszę się z długo oczekiwanej decyzji Rady UE dotyczącej ruchu bezwizowego dla Ukrainy. Apeluję do UE o niezwłoczne zakończenie procesu likwidacji wiz dla Ukrainy i wypełnienie zobowiązań” – napisał Poroszenko na Twitterze.

Premier Wołodymyr Hrojsman przypomniał, że Ukraina wypełniła wszystkie warunki konieczne dla liberalizacji polityki wizowej UE.

„Dobra wiadomość z Brukseli! Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą decyzję Rady UE w sprawie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy. Ukraińcy zasługują na to, by Europa usunęła istniejące nadal sztuczne przeszkody i ograniczenia dla naszych obywateli. Zrealizowaliśmy swoje zobowiązania i apelujemy do partnerów europejskich o pełne zakończenie procesu liberalizacji wizowej” – napisał na Facebooku.

Decyzja UE w sprawie wiz zapadła na tydzień przed planowanym na 24 listopada szczytem UE-Ukraina w Brukseli.

Komisja Europejska już pod koniec 2015 roku uznała, że Ukraina spełniła warunki liberalizacji wizowej, a 20 kwietnia 2016 roku KE zaproponowała zniesienie wiz krótkoterminowych (na 90 dni) dla obywateli tego kraju posiadających paszporty biometryczne.

Mimo pozytywnych rekomendacji Komisji decyzja została zablokowana na kilka miesięcy w Radzie UE, głównie ze względu na stanowisko Niemiec i Francji. Sprawa liberalizacji wizowej dla wschodniego sąsiada UE wiązana była z problemem zniesienia wiz dla obywateli Turcji i stała się niejako "zakładnikiem" obaw związanych z imigracją.

Ostateczna zgoda na zniesienie wiz dla Ukraińców zapadnie dopiero wtedy, gdy uda się wypracować porozumienie między PE a rządami w sprawie zasad zawieszania porozumień o ruchu bezwizowym. Od tego zależy też liberalizacja wizowa dla obywateli Gruzji.

Przed opóźnianiem decyzji w sprawie wiz przestrzegała Polska. "Jest to tak naprawdę permanentne wysyłanie negatywnego sygnału do tych sił politycznych na Ukrainie i w Gruzji, które wciąż zachowują zaufanie do projektu europejskiego i zachodniego modelu rozwoju" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański jeszcze przed ogłoszeniem decyzji ambasadorów w sprawie Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)