W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych – powiedział w środę w Nowym Sączu wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.
„Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku uczelni elitarnych badawczych” – zaznaczył.
Wicepremier zwrócił uwagę, że co roku spora część najzdolniejszych polskich maturzystów zamiast studiować na najlepszych polskich uczelniach, które są przeciętne w skali świata, wyjeżdża studiować na prestiżowe światowe uczelnie.
„Nie łudźmy się, większość z nich już do Polski nie wróci. Stracimy ich bezpowrotnie, a przecież są to najzdolniejsi młodzi Polacy. Jeżeli nie stworzymy uczelni, które będą kształcić na poziomie konkurencyjnym, to co roku będzie pogłębiało się zjawisko drenażu mózgów” – ocenił Gowin.
Wicepremier zwrócił uwagę, że czołowe, najlepsze uczelnie na świecie nie kształcą więcej niż 15 tys. studentów. Dla przykładu podał, że Uniwersytet Warszawski kształci 50 tys. studentów, a Uniwersytet Jagielloński około 45 tys.
„Oznacza to, że kształcenie na polskich uczelniach ma charakter masowy ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami” – mówił. Jak zaznaczył uczelnie badawcze to są ośrodki, które kształcą znacznie mniejszą liczbę studentów, ale równocześnie odciążeni od nadmiaru zajęć dydaktycznych studenci poświęcają się badaniom naukowym.
„Bardzo często proces kształcenia na uczelniach badawczych polega na tym, że nie ma tam tradycyjnych zajęć, tylko studenci są zapraszani przez wybitnych naukowców do prowadzenia wraz z nimi badań naukowych" - dodał minister.
Według Gowina, jeżeli chodzi o PKB to Polska sytuuje się na 24 miejscu na świecie, a biorąc pod uwagę nakłady na naukę, plasujemy się na miejscu 29. Jak zauważył, Polska wydaje na naukę mniej, niż byłoby nas stać. Dodał także, że jeżeli chodzi o osiągnięcia naukowe to Polska jest na miejscu 19 na świecie.
„Polska w rankingach naukowych wypada dobrze, natomiast polskie uczelnię wypadają źle. W najnowszym rankingu szanghajskim najlepsze polskie uczelnie spadły do piątej setki - to jest pewien paradoks, że naukowo stoimy tak dobrze, a uczelnię stoją tak słabo” – podkreślił Gowin.
11. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów trwa w Nowym Sączu od poniedziałku. Tematem przewodnim wydarzenia jest przedsiębiorczość młodych w Polsce i w Europie. Uczestnicy Forum dyskutują także o samorządzie, wyzwaniach stojących przed rynkiem pracy oraz współczesną edukacją.
W tegorocznej edycji Forum bierze udział blisko 400 liderów z 43 państw. Uczestnikami Forum są młodzi przedsiębiorcy, liderzy organizacji pozarządowych, stowarzyszeń biznesowych, a także młodzi pracownicy naukowi i dziennikarze. 11. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów zakończy się w piątek.(PAP)