Pielgrzymi przebywający w Łodzi przed centralnymi uroczystościami ŚDM, w środę odwiedzili miejsca upamiętniające ofiary II wojny światowej – m.in. stację Radegast i hitlerowski obóz dla polskich dzieci. "Będziemy się za nie modlić w czasie mszy z papieżem" - mówili.

Od wtorku ponad pięć tysięcy wiernych z różnych stron świata uczestniczy w Łodzi w festiwalu "Paradise in the City", który ma przygotować ich na spotkanie z papieżem w Krakowie. Oprócz udziału w eucharystiach, modlitwach czy konferencjach, młodzież chętnie poznaje miasto oraz jego historię.

W środowe popołudnie odwiedzili m.in. miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej - dawną stację kolejową Radegast, z której odprawiano transporty więźniów Litzmannstadt Getto do obozów zagłady oraz izby pamięci istniejącego w latach 1942-1945 obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Pielgrzymi byli podzieleni na kilkunastoosobowe grupy. Wśród nich najwięcej było Francuzów, ale historię wojny w Polsce i jej konsekwencje chcieli poznać także m.in. Kanadyjczycy, Libańczycy, czy Tajwańczycy.

W skupieniu słuchali przewodników z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przybliżających im losy, cierpienie i codzienne życie dzieci przetrzymywanych w hitlerowskim obozie ulokowanym na terenie ówczesnego getta. Według różnych źródeł przetrzymywano w nim oraz zmuszano do ciężkich prac fizycznych od 3 do 12 tys. dzieci i młodzieży polskiej od 6 do 16 roku życia, a często młodszych.

Uczestniczący w zwiedzaniu podkreślali, że była to "wyjątkowa" lekcja historii.

"Jestem z Europy i wydawało mi się, że wiem, co działo się w czasie wojny, ale dziś przekonałem się, że moja wiedza była niewielka. Aż trudno mi sobie wyobrazić, w jak okropnych warunkach i jak strasznie były traktowane dzieci w wieku mojej siostry i brata. Będę modlił się za ich dusze podczas mszy z papieżem" - powiedział PAP Thibaut z Paryża.

Melissa z Peru podkreśliła zaś, że w jej kraju konflikty zbrojne miały inny charakter. Trudno jej było zrozumieć, jak hitlerowcy mogli zmuszać kilkuletnie dzieci do tak ciężkich prac. "Widziałam ich zdjęcia i było mi bardzo smutno. Nie zapomnę o tym, czego się tu dowiedziałam i długo będę wspominać ofiary tego miejsca" – zaznaczyła.

Na Stacji Radegast będącym obecnie oddziałem Muzeum Memoriał Radegast pielgrzymi mogli z kolei zobaczyć pierwszą część powstającej makiety łódzkiego getta żydowskiego, drugiego co do wielkości w Polsce - po warszawskim, i najdłużej istniejącego na ziemiach polskich.

Początkowo Niemcy zamknęli w nim 160 tys. Żydów. Później trafiło do niego wielu żydowskich intelektualistów z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga oraz 5 tys. Romów z Austrii. Łącznie od lutego 1940 do lata 1944 r. przeszło przez nie ponad 200 tys. osób, z których - według różnych źródeł - ocalało jedynie 7-13 tys.

"To tragiczna, dla nas mało znana historia. Ale uważam, że musieliśmy ją poznać, tym bardziej przebywając w kraju tak dotkniętym cierpieniem. W naszych stronach też nie jest teraz bezpiecznie i podczas najbliższych dni w Polsce będę modliła się za pokój na całym świecie" – przyznała pochodząca z Libanu Sally.

Wśród odwiedzających stację Radegast byli także Izraelczycy, którzy podkreślali, że w ich kraju Holocaust to wciąż bardzo obecny temat, a odwiedzanie takich miejsc jest obowiązkiem.

W Łodzi dla pielgrzymów przygotowano również szlak ul. Piotrkowską, opowiadający o wielokulturowej i przemysłowej historii miasta. Dwa kolejne wędrówki przybliżają zaś uczestnikom postać św. Maksymiliana M. Kolbe - jego apostolat oraz historię męczeństwa w obozie zagłady Auschwitz oraz św. Faustynę w kontekście jej pobytu w Łodzi oraz specyfiki tego miasta w jej epoce. Wycieczki zostaną powtórzone w piątek oraz w sobotę.

Również w piątek wierni szlakiem św. Faustyny przejdą drogę krzyżową. Wyruszy ona z dawnego parku Wenecja, gdzie siostra Faustyna miała widzenie Jezusa i dotrą do łódzkiej katedry.

Centralne uroczystości ŚDM 2016 odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. (PAP)