Ok. 1750 pielgrzymów z 28 krajów mają gościć parafie diecezji kieleckiej w ramach Dni w Diecezji, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Pod Kielce dotarły już pierwsze grupy – z Mozambiku i Meksyku – poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w kurii diecezjalnej.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie, udział w nich weźmie papież Franciszek. Od 20 do 25 lipca - młodzi ludzie spędzą tydzień w diecezjach na terenie całego kraju, także w diecezji kieleckiej.

W niedzielę, do parafii w podkieleckich Kostomłotach dojechała 14-osobowa grupa uczestników ŚDM z Mozambiku. Z kolei dwuosobowa reprezentacja Meksyku, przyjechała w nocy z niedzieli na poniedziałek – zamieszkali w parafii w Bielinach. W ciągu dnia do Łopuszna ma dotrzeć kolejna grupa - pielgrzymi z Kenii.

W sumie u rodzin w 46 parafiach diecezji ma zamieszkać 1732 gości z 28 państw. Możliwe, że przyjedzie także dodatkowa grupa 21 Kenijczyków – starają się o wizy.

Najliczniejsze mają być grupy z Francji, Włoch i Rumunii. W diecezji będą gościli też przedstawicie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chile i Kolumbii. Pielgrzymi z Japonii i Kambodży, którzy zamieszkają w okolicach Kielc, będą jedynymi przedstawicielami swoich narodowości podczas tegorocznych ŚDM.

Jak podkreślił diecezjalny koordynator ŚDM ks. Sławomir Sarek, spotkanie pielgrzymów w diecezji ma dwa nurty – integracyjny i duchowy. „Nie chcieliśmy, aby to wydarzenie sprowadziło się do wymiany kulturalnej, ale było spotkaniem o charakterze religijnym i przede wszystkim - w duchu wiary. To wiara jest tym elementem, który nas spaja. Możemy pokazać wiele pięknych miejsc, ale przecież chodzi o to, aby ci którzy się tutaj spotykają – rodacy i goście - podzielili się tym, jak przeżywają swoją wiarę” – wyjaśnił duchowny.

Diecezja kielecka na czas spotkania przyjęła nazwę „Emmanuel” („Bóg z nami”). Dodatkowym hasłem, promowanym w ramach wydarzeń diecezjalnych będzie „On nas łączy”. „Nie patrzymy tylko na osobę, która do nas przebywa z punktu widzenia kogoś obcego, wywodzącego się z innej kultury, o innej tradycji, języku. Ale że jest to ktoś, kto posługuje się tym samym językiem w sensie wiary. I to jest wspólne” – podkreślił ks. Sarek.

Duchowny podziękował służbom m.in. mundurowym oraz samorządom, pomagającym w organizacji przedsięwzięcia.

Podkreślił też, iż zorganizowanie wydarzenia, nie byłoby możliwe bez zaangażowania młodych ludzi z diecezji. To ok. 500 oficjalnych wolontariuszy - osób powyżej 16 r. życia, z którymi podpisano umowy o współpracy - i drugie tyle młodszych osób, lub takich, które nie sformalizowały pomocy, zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia w parafiach.

Jak mówiła odpowiedzialna za koordynację programu pobytu uczestników ŚDM w diecezji Monika Nawrot, parafie przygotowały własny program dla gości. „Będą zjeżdżali się do diecezji aż do soboty, ale w każdej parafii jest dla nich przygotowany taki program, by nawet Ci, którzy przyjadą na trzy dni, mogli jak najwięcej skorzystać, poznać jak najwięcej miejsc w diecezji i uczestniczyć w programie duchowym” – wyjaśniła.

We wtorek i w środę zaplanowano spotkania integracyjne w parafiach. W czwartek odbędzie się duże spotkanie w Wiślicy w ramach „Dnia Pokuty”. Młodzi najpierw przejdą w kilkukilometrowych trasach pielgrzymek z czterech kościołów stacyjnych, by spotkać się przy wiślickiej historycznej misie chrzcielnej, gdzie odnowią przyrzeczenia chrzcielne. Razem z wolontariuszami i diecezjanami odmówią różaniec w kilku językach. Nabożeństwu będzie przewodniczył bp kielecki, Jan Piotrowski. Wszyscy wezmą też udział w koncercie, przygotowanym przez samorząd województwa świętokrzyskiego.

Na piątek zaplanowano akcje związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia w parafiach. „To są bardzo różne pomysły, realizowane z naszymi wolontariuszami - sprzątanie cmentarzy, zaniedbanych kapliczek, rozdawanie paczek żywnościowych, odwiedzanie placówek pomocowych” – wyliczył odpowiedzialny za wolontariat Damian Zegadło.

W sobotę goście diecezji spotkają się w Kielcach. Zwiedzą muzea, rezerwaty przyrody, zabytki kultury, a na scenie w Rynku - będą prezentowali kulturę swych krajów. Po południu przejdą w korowodzie spod katedry na stadion przy ul. Ściegiennego. Tu odbędzie się m. in. Eucharystia, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego.

W niedzielę wieczorem samorząd Kielc organizuje w amfiteatrze na Kadzielni, dla pielgrzymów z miasta i powiatu, koncert „Alleluja czyli Happy Day” – z hitami m. in. muzyki gospel. Wśród wykonawców są zespół Mafia, Chór Fermata i grupa „Wolni Ludzie”.

Goście diecezji kieleckiej w pakiecie pielgrzyma otrzymają m.in. koszulki z logo dni w diecezji, ikonę z twarzą Jezusa z Całunu Turyńskiego i publikację przybliżającą dzieje diecezji z płytą z pieśniami religijnymi w kilku językach. Specjalne identyfikatory będą uprawniały uczestników ŚDM do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską w Kielcach.

Pielgrzymi będą mogli korzystać też z aplikacji na urządzenia mobilne, która ułatwi pobyt w diecezji. Znajdą się w niej m.in. przesłanie bpa Piotrowskiego, teksty modlitw, przewodnik po regionie i diecezji, plan pobytu, spis parafii przyjmujących pielgrzymów z ich lokalizacją i z namiarami na koordynatorów, a także telefony alarmowe. (PAP)