Od 1 sierpnia Koleje Śląskie wprowadzą na części tras możliwość bezpłatnego przewozu rowerów. To zachęta dla rowerzystów do wycieczek w atrakcyjne miejsca, a dla mieszkańców wybranych regionów - do podróżowania pociągiem i rowerem do pracy, zamiast autem.

Promocyjna oferta, dostępna od 1 sierpnia, obejmie bezpłatny przewóz rowerów na wybranych liniach obsługiwanych przez Koleje Śląskie. Będą to połączenia poza trasami obsługującymi główne potoki pasażerów: Katowice - Tarnowskie Góry - Lubliniec - Częstochowa, Rybnik - Żory - Pszczyna, Wodzisław Śląski - Chałupki - Racibórz, Katowice - Oświęcim oraz Cieszyn – Czechowice-Dziedzice.

Należący do samorządu woj. śląskiego przewoźnik przekonuje, że korzystający z oferty rowerzyści będą mogli odwiedzić liczne zabytki techniki, architektury drewnianej i militarnej, a także miejsca warte zobaczenia ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe.

W pobliżu objętych promocją tras znajdują się m.in. obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego (Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopania Srebra w Tarnowskich Górach, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku czy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie). Pociągiem z rowerem będzie można dojechać m.in. w pobliże Parku i Muzeum Zamkowego w Pszczynie, licznych budowli Szlaku Architektury Drewnianej (np. XVII-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jerzego w Miasteczku Śląskim) czy fortyfikacji wojskowych.

Promocyjna oferta umożliwi również dojazd do miejsc interesujących przyrodniczo. To m.in. parki krajobrazowe Lasy nad Górną Liswartą i Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Pojezierze Palowickie w pobliżu Żor, dolina i meandry Odry w Chałupkach, starorzecza Wisły w okolicach Oświęcimia, zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły między Bytomiem i Chorzowem, a także rezerwat przyrody Segiet i sportowa dolina między Bytomiem i Tarnowskimi Górami.

„Adresatami promocji są też osoby, które mieszkają bądź pracują w miejscach nieco oddalonych od stacji kolejowych. Zamiast jechać często zakorkowaną trasą np. samochodem, można jej jedną część pokonać rowerem, a drugą pociągiem” - wyjaśnił rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Jak zaznaczył pełnomocnik marszałka woj. śląskiego ds. polityki rowerowej (tzw. oficer rowerowy) Aleksander Kopia, możliwość bezpłatnego przewozu rowerów pociągami Kolei Śląskich powinna rekompensować dotychczasowy brak długodystansowych tras rowerowych w regionie - poprzez możliwość dojechania z rowerem pociągiem w ciekawe miejsca.

„Powstające właśnie projekty wojewódzkich tras rowerowych w swoim przebiegu także uwzględniają możliwość łączenia podróży rowerowych z kolejami” - zasygnalizował Kopia.

„Wycieczki turystyczne to tylko jeden z aspektów wygodnego podróżowania pociągiem z rowerem. Drugi, to popularny w Europie sposób na codzienne podróże do innych miast do pracy czy do szkoły. Możliwość podróży rowerowo-pociągowej może być bowiem argumentem do pozostawienia samochodu w garażu” - przypomniał śląski oficer rowerowy.

Promocyjna oferta Kolei Śląskich dla rowerzystów obejmie jedynie połączenia kolejowe - bez przejazdów wykonywanych przez zastępczą komunikację autobusową.

Możliwość bezpłatnego przewozu rowerów to kolejna oferta KŚ dla turystów. Tego lata razem ze spółdzielnią turystyczną „Turysta” oraz z urzędem miasta Wisła przewoźnik zaoferował cykl wycieczek po Beskidach z przewodnikiem w cenie biletu na pociąg. Od ub. roku, dzięki współpracy z czeskim państwowym przewoźnikiem kolejowym, niektóre bilety KŚ (sieciowy imienny dobowy lub weekendowy) honorowane są na terenie całego Kraju Morawsko-Śląskiego.

Koleje Śląskie na swoich stronach internetowych zachęcają też do skorzystania z wakacyjnych kursów pociągów na trasie Bytom Wąskotorowy – Miasteczko Śląskie, obsługiwanych przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Z początkiem lipca KŚ wprowadziły nowy cennik opłat za przejazdy. Według wcześniejszych informacji spółki wzrost cen biletów jednorazowych w taryfie kilometrowej to średnio 5,33 proc. (w kategorii do 100 km – 8,22 proc.), natomiast biletów miesięcznych – 6,67 proc. (w kategorii do 100 km – 6,17 proc.). Jednocześnie np. założono spadek lub pozostawienie bez zmian cen części biletów liniowych.(PAP)