Młodzi Portugalczycy, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży, podzielą się w Polsce swoim doświadczeniami w pracy na misjach. W lipcu na ŚDM przyjadą osoby, które udzielały się jako wolontariusze w byłych portugalskich koloniach w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Są to aktywiści ruchów i stowarzyszeń działających przy katolickich zakonach o charyzmacie misyjnym, m.in. Sióstr Szpitalnych oraz Zgromadzenia Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi Panny, zwanego potocznie Duchaczami. Młodzi Portugalczycy pomagali m.in. w punktach medycznych, ośrodkach młodzieżowych i prowadzili aktywność ewangelizacyjną - mówi PAP Raquel Carreira z Młodzieży Bez Granic (JSF), ruchu związanego z Duchaczami.

"Wyruszamy do Polski w połowie lipca, aby wziąć udział w spotkaniach diecezjalnych poprzedzających ŚDM w Krakowie. Nasza młodzież trafi do parafii w archidiecezji katowickiej" - powiedziała Raquel Carreira. Przedstawiciele ruchu z Lizbony udadzą się do Polski dwoma autokarami, po drodze odwiedzą kilka miast Europy Zachodniej i Środkowej.

Organizacja Młodzież Bez Granic, zwana po portugalsku Jovens Sem Fronteiras, jest misjonarskim ruchem młodzieżowym założonym w 1983 r. przez księdza Firmino Cachadę ze zgromadzenia Duchaczy na przedmieściach Caldas de Rainha. Jego przedstawicielstwa z czasem powstały w innych miastach Portugalii, a także poza jej granicami, m.in. we Francji, Brazylii, Gwinei Bissau, a także na Wyspach Zielonego Przylądka oraz Wyspie Świętego Tomasza i Książęcej.

Co roku kilkunastoosobowe grupy wolontariuszy z portugalskiego JSF uczestniczą w wakacyjnych projektach charytatywno-ewangelizacyjnych organizowanych w byłych koloniach w Afryce i Ameryce Południowej. Dostarczają tam też środki z organizowanych na terenie Portugalii zbiórek. Trafiają one głównie na budowę szkół i ośrodków pomocy społecznej.

Zagraniczne misje portugalskich wolontariuszy JSF odbywają się w ramach akcji o nazwie „Most” i zazwyczaj prowadzone są w sierpniu. Niektórzy wolontariusze pozostają na placówkach misyjnych przez cały rok.

Członkowie ruchu Jovens Sem Fronteiras aktywnie uczestniczą także w pracy społecznej w swojej ojczyźnie. Według szacunków Katolickiej Agencji Ecclesia, corocznie kilkuset wolontariuszy tej organizacji włącza się w letnie akcje charytatywne prowadzone w portugalskich parafiach.

Szacuje się, że na zagranicznych misjach katolickich pracuje dziś około 600 młodych Portugalczyków. W 2007 r. było ich zaledwie 250.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)