PO jeszcze w poniedziałek złoży wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza - poinformował szef Platformy Grzegorz Schetyna.

Informując o tym wniosku na konferencji prasowej, Schetyna uzasadniał jego złożenie m.in. tym, że nie było reakcji na sobotnie wezwanie Platformy, by premier Beata Szydło zawiesiła w pełnieniu obowiązków Macierewicza do czasu wyjaśnienia twierdzeń z publikacji "Gazety Wyborczej" dot. m.in. kontaktów szefa MON z Robertem Luśnią - współpracownikiem służb PRL.

Ponadto b. szef MON, wiceszef PO Tomasz Siemoniak podkreślił, że nie było debaty przed decyzją o wysłaniu polskich żołnierzy do Kuwejtu i Iraku dla wsparcia koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim.

Politycy PO stwierdzili, że "to jest nieodpowiedzialna polityka PiS" i "nie można jej zamiatać pod dywan".

Rzecznik MON: Wniosek PO ws. Macierewicza działaniem na szkodę bezpieczeństwa państwa

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz ocenił w poniedziałek, że wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza to "działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego". Misiewicz podkreślił, że wniosek wobec Macierewicza pojawił się na trzy tygodnie przed szczytem NATO w Warszawie.

"Opozycja, poprzednicy, którzy mieli swoje pięć minut i ich nie wykorzystali, a wręcz zmarnowali, zmarnowali czas Polaków, zmarnowali pieniądze Polaków, doprowadzają do tego, że składają wniosek o wotum nieufności w momencie, kiedy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wywalczył dla Polski korzystne decyzje dotyczące zabezpieczenia wschodniej flanki Sojuszu" - powiedział rzecznik MON dziennikarzom.