W połowie czerwca PO zainauguruje cykl 16 debat regionalnych będących formą konsultacji wewnątrzpartyjnych przy tworzeniu nowego programu Platformy. Na 20 czerwca w Warszawie zaplanowano dużą konferencję na temat samorządu z udziałem m.in. prezydentów miast i ekspertów.

Równolegle w Platformie pracuje rada programowa pod kierownictwem b. wicepremiera i szefa MON Tomasza Siemoniaka, która ma przygotować nowy program PO. "Są już pierwsze efekty tych prac, zręby tez do programu. Zaczynają się też debaty programowe w regionach - tam także będą dyskutowane poszczególne elementy programu w różnych dziedzinach" - powiedział PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Pierwsza regionalna debata, poświęcona cyfryzacji, zaplanowana jest na 18 lub 19 czerwca w Rzeszowie; kolejne odbędą się 25 czerwca w Toruniu i Bydgoszczy (infrastruktura) i 27 czerwca w Gdańsku (gospodarka morska).

Obok debat regionalnych Platforma organizuje 20 czerwca w Sejmie dużą konferencję poświęconą roli samorządu w państwie - obecnie i w przyszłości. "Będziemy rozmawiać o zadaniach samorządu, także w kontekście działań PiS i jego pomysłów na centralizację państwa" - zapowiedział Neumann. Według niego, wnioski z tej dyskusji zostaną ujęte w programie samorządowym PO.

Sekretarz generalny Platformy Stanisław Gawłowski podkreśla, że PO to ugrupowanie, które ma swoje korzenie w samorządzie. "Wielu członków Platformy to ludzie, którzy albo w przeszłości działali w samorządzie, albo są w nim do dzisiaj. Zawsze też staraliśmy się być formacją, która wspiera samorząd terytorialny jako ten obszar aktywności publicznej, który niewątpliwie przyczynił się do sukcesu polskich zmian i jest pozytywnie postrzegany przez Polaków" - zaznaczył polityk.

Zaproszenia na debatę zostaną wystosowane do samorządowców Platformy - prezydentów, burmistrzów miast, marszałków województw, radnych, także do przedstawicieli ruchów miejskich, ekspertów, jak np. były prezes TK i jeden z twórców polskiego samorządu Jerzy Stępień.

Obecni mają być m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Łodzi - Hanna Zdanowska, Poznania - Jacek Jaśkiewicz, a także włodarze miast współpracujący z Platformą. Politycy PO nie widzą tu jednak miejsca dla prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który w ostatnich wyborach samorządowych startował z poparciem Platformy, ale obecnie pozostaje w konflikcie z lokalnym środowiskiem skupionym wokół szefa PO Grzegorza Schetyny. "Rafał Dutkiewicz jest dziś w projekcie, który jest konkurencyjny do Platformy i który raczej Platformę traktuje jako przeciwnika" - ocenił Neumann.

Zgodnie z zapowiedziami Grzegorza Schetyny, we wrześniu odbędzie się konwencja, która przyjmie nowy program zatytułowany "Polska obywatelska 2.0". "To będzie program Polski po PiS, da odpowiedź na pytanie jaką Polskę będziemy chcieli budować, kiedy już odsuniemy PiS od władzy" - powiedział szef klubu PO.

Zastrzegł jednak, że za wcześnie, by mówić o szczegółach nowej oferty. "Dziś trudno jest przedstawić ostateczne rozstrzygnięcia, bo one mają się wykuć w debacie. Ja osobiście jestem zwolennikiem chadeckiej partii, która ma wolnorynkowy rys gospodarczy i naukę społeczną w tej części socjalnej - bez socjalizowania, ale też bez pozostawiania tych najsłabszych grup samym sobie" - zaznaczył Neumann.

Jednym z elementów nowej oferty programowej ma być postulat rozszerzenia rządowego "Programu 500 plus" na wszystkie dzieci (obecnie jest to na każde drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze tylko w rodzinach, których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł).

"Uważam, że 500 złotych na dziecko zostanie, bo tego już nikt nie wycofa, to będzie element programu społecznego każdej poważnej partii. Chodzi teraz o to, żeby tak to opisać, żeby było kompatybilne z resztą działań, żeby nie było tylko bonusem wyborczym PiS, ale też znalazło się w szerszym pakiecie działań prorodzinnych, czy to na rynku pracy, w szkole, opiece zdrowotnej, czy społecznej" - powiedział szef klubu PO.