Zjazd zajmie się dwoma głównymi nurtami problemowymi, m.in. kodeksem etyki lekarskiej. "Szczególnie w kontekście wyroków Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższego Sądu Administracyjnego i Sadu Najwyższego" – wskazał w rozmowie z PAP prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
Kluczowa, jak wskazał, jest decyzja, czy istnieje potrzeba zmiany zapisów kodeksu etyki lekarskiej. „Bez względu na to, czy będą podjęte decyzje o potrzebie zmiany, sama dyskusja, która rozleje się na 180-tysięczną rzeszę lekarzy i lekarzy dentystów jest cenna” – powiedział.
„To wartość sama w sobie, że zjazd będzie zajmować się przez jeden dzień sprawami etyki lekarskiej, bo to fundament działania każdego z lekarzy” – dodał.
Drugi ważny temat, o którym chcą rozmawiać lekarze, to obszar kształcenia przed- i podyplomowego. „Będzie on obejmował zarówno system kształcenia sześcioletniego podczas studiów i przywrócenia stażu podyplomowego oraz to, jak staż ma wyglądać, a także model kształcenia specjalizacyjnego i system doskonalenia zawodowego, m.in. zbieranie punktów edukacyjnych” – powiedział.
List do delegatów zjazdu wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że docenia, iż namysł nad etyką lekarską zajmie tak ważne miejsce podczas spotkania. „Dzieje medycyny pokazują, że zasady etyczne od zawsze przyświecały zadaniom medyków. Także współczesnemu dążeniu do skuteczności systemu ochrony zdrowia i wdrażaniu innowacji powinna towarzyszyć moralna refleksja o pracy lekarza” – napisał prezydent.
Podkreślił, że bardzo potrzeba dziś dobrych lekarzy - „lekarzy ceniących altruizm, dyskrecję, strzegących tajemnicy lekarskiej, ale i takich, którzy chroniąc życie ludzkie, dbają o rozwój nauk medycznych i doskonalą własny warsztat”. „Należy się Państwu wielki szacunek za tę rzetelną posługę” – wskazał prezydent.
List do delegatów wystosowała także premier Beata Szydło. „Dotychczasowy model organizacji i finansowania służby zdrowia nie sprawdził się. Przed nami wypracowanie wielu rozwiązań w kluczowych obszarach dotykających także środowiska lekarskiego” – napisała szefowa rządu.
Wskazała, że konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytania o zmianę sposobu finansowania leczenia chorych i zwiększenia liczby lekarzy, w tym lekarzy rodzinnych; wprowadzenie mechanizmów, które zatrzymają absolwentów kierunków lekarskich w kraju i zachęcą ich do kształcenia się w tzw. wąskich specjalnościach.
„Podejmiemy wielokierunkowe działania zmierzające do podniesienia jakości kształcenia w zawodach medycznych” – napisała premier.
Podczas zjazdu wręczono nagrody „Meritus pro Medicis” przyznawane członkom samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w uznaniu ich działalności na rzecz środowiska i samorządu lekarskiego. Wręczono je za lata 2015 i 2016. Wyróżnienia przyznawane są maksymalnie 10 osobom w ciągu roku - za 2015 r. otrzymało je pięć osób, w tym m.in. obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Za 2016 r. odebrało je ośmioro laureatów. (PAP)